Sosyal, Haber, Galeri ve Bilgi

I. Beyazıd Kimdir

Osmanlı İmparatorluğunun 4. padişahı olan I. Beyazıd I. Murad ve Gülçiçek Hatun’un oğludur. Osmanlı İmparatorluğu yükselişinde çok büyük katkıları olan padişahlardan bir tanesidir. Hükümdarlığı sırasında bir çok savaş ve fetih gerçekleştiren I. Beyazıd hepsinde başarılı olmuş ve adeleti sağlamaya çalışmıştır. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan gelin hep beraber I. Beyazıd kimdir bakalım.

I. Beyazıd gerçek adı ile Yıldırım Beyazıd 1360 yılında Edirne de dünyaya gelmiştir. Yıldırım lakabı ise girdiği savaşlarda çok cesur olması sonucu kendisine verilmiştir. Çocukluğu Bursa da bulunan sarayda kardeşleri ile geçmiştir dönemin en büyük alimlerinden sıkı bir eğitim aldıktan sonra babası tarafından Kütahya sancak beyliğine atanmıştır. 1389 yılında babas I. Murad’ın vasiyeti üzerine tahta geçmiş ve tahta geçtiğinde 29 yaşındadır. Tahta gelir gelmez Bulgaristan ve Bosna fetihlerini gerçekleştirmiştir I.Murad’ın ölümünü fırsat bilen Anadolu beyliklikleri Osmanlının üstüne gelmiştir ve I. Beyazıd bunlarıda başarılı bir şekilde bastırmayı başarmıştır. Yıldırım Beyazıd Timurla yaptığı Ankara savaşında yenilmiş ve esir düşmüştür. Esir düştükten 7 ay sonra 1402 yılında vefat etmiştir.

Sizlerinde bu konu hakkında görüşleriniz varsa görüşlerinizi merak ettikleriniz varsa merak ettiğiniz konuyu alt taraftaki yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz

Leave A Reply

Your email address will not be published.