Sosyal, Haber, Galeri ve Bilgi

Kanuni Sultan Süleyman Kimdir

Osmanlı padişahlarını sırasıyla paylaştığımız köşemizde Osmanlı Devletinin onuncu padişahı olan Kanuni Sultan Süleymanın kim olduğunu hangi savaşlara girdiğini siz okurlarla paylaşacağım. Tarih meraklı arkadaşlar yada ödevleri için araştırma yapanlar için yapmış olduğumuz araştırmayı sizleride daha fazla meraklandırmadan gelin hep beraber bakalım.

1494 yılında Trabzon da dünyaya gelen Kanunu Sultan Süleyman’ın babası Yavuz Sultan Selim annesi ise Hafsa Sultandır.Avrupalılar tarafından Muhteşem Sultan Ortadoğuda ise adeletli olması sebebi ile Kanuni Sultan Süleyman denmektedir. Kanuni Sultan Süleyman ela gözlü, yuvarlak yüzlü, uzun boylu, geniş alınlı ve seyrek sakallıdır.

Babası Yavuz Sultan Selimden 6.557.000 Km2 olarak aldığı devlet topraklarını 14.893.000 Km2 ‘ye çıkararak Osmnalı Devletinin en muhteşem dönemleriniden birini yaşatmıştır. 46 yıllık hükümdarlığı süresince 13 kez sefere çıkmıştır ve tarihte Kanuni Sultan Süleyman döneminde bulunduğu asır tarihte Türk asırı diye geçmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman Kefe sancakbeyliğine gönderilene kadar babasının yanında kalmıştır ve sancakbeyliği dönemine kadar babasının yanında çok büyük alimlerden çok iyi eğitim almıştır. Kanuni Sultan Süleyman babasının vefatı üzerine tahta çıkmasının ardından bir kaç sene isyanlarla uğraşmıştır. Kanuni Sultan Süleyman 28 Kasım 1566 yılında Zigetvar Macaristanda vefat etmiştir ve oraya gömülmüştür.

Sizlerin bu konu hakkında bilgisi varsa bu konu hakkındaki bilgilerinizi yada bu konu hakkında merak ettikleriniz varsa bu konu hakkındaki meraklarınız alt tarafta bulunan yorum bölümünde paylaşarak dile getirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz

Leave A Reply

Your email address will not be published.