Sağlık

Mavi Serum kullananlar dikkat! Mavi su şikayetleri artınca yasaklandı!

Mavi serum saç çıkaran ürün ile alakalı sağlık bakanlığı toplatılma kararı aldı. Mavi serum kullananlar dikkat!

Saç çıkardığı iddia edilen mavi serum veya mavi su olarak bilinen ürün ile alakalı artan şikayet / şikayetleri değerlendiren Sağlık Bakanlığı, ürün ile alakalı yaptığı denetim sonucunda korkunç tabloya ulaştı. Ürün ile alakalı derhal toplatma kararı çıkarıldı.

MAVİ SERUM DA TOPLATILDI

Birçok kozmetik ürün ile alakalı gerçekleştirilen denetim sonucunda piyasada bulunan birçok kozmetik ürününün Türkiye Cumhuriyeti’nin kozmetik ürünler düzenlemesine aykırı olduğu anlaşıldı.

Ticari adı mavi serum olan saç çıkardığı iddia edilen ürün halk arasında mavi su olarak da bilinmektedir. Bu ürünün insan sağlığına zarar verdiği yapılan denetimlerde ortaya çıkmmıştır. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı mavi serum ürününün piyasadan toplatılmasına karar verdi.

Düzenleme: Toplatma kararı bütün mavi serum markaları için geçerli değildir. Lütfen satın alacağınız ürünün bakanlık tarafından onaylı olup olmadığını kontrol ediniz. >> ÜRÜN SORGULAMA

431 ÜRÜN DENETİMDEN GEÇEMEDİ

Birçok ünlü ismin de reklamını yaptığı rujlardan ojelere, saç çıkardığı iddia edilen ürünlerden, cilt bakım ürünlerine kadar çoğu ürün denetimlerde başarısız oldu. Toplamda 520 kozmetik ürününden sadece 78 tanesi bakanlıktan onay alabilirken geriye kalan 431 ürün ile alakalı düzenlemelere aykırı olduğu belirlendi.

Bu ürünlerin ise 11 tanesinde insan sağlığına zarar verdiği anlaşıldı. Toplamda, ürün satışı yapan firmalara 507 bin TL para cezası kesilirken ürünlerin de geri toplatılması talimatı verildi.

MAVİ SERUM KULLANANLAR

Bugüne kadar yüzlerce, binlerce kişinin kullandığı mavi serum da insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle bakanlık tarafından yasaklandı ve toplatılması kararlaştırıldı.

ZEYNEP KAPLAN / JODD.NET

Etiketler

Zeynep Kaplan

Eskişehir Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Daha önce farklı sitelerde editörlük yaptım. Şimdilerde düzenli olarak Jodd Haber'de çalışmaktayım. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz. #KadınaŞiddeteHayır #KadınlarÖlmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BENZER HABERLER
Kapalı
Kapalı