Sağlık

Korona salgını İstanbul’un havasına iyi geldi

Koronavirüs salgının tüm dünyada hızla yayılması, insanların evlerine kapanmasına, ekonominin çökmesine, insanların bunalıma girmesine neden olurken öte yandan 7/24 çalışan şehirlerde havanın temizlenmesine, doğanın normal işleyişine dönmesine neden oldu.

İstanbul’da halkın evde kalmaya başlamasıyla birlikte metrobüs, otobüs ve diğer araçların trafiğe çıkmaması, fabrikaların minimum düzeyde çalışıyor olması hava kirliliğini yüzde 30 oranında azalttı. İstanbul’da havası en kirli ilçeler Gaziosmanpaşa, Başakşehir, Esenyurt olurken en temiz havaya sahip ilçeler ise Sarıyer, Şile, Beykoz oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden metoroloji bölümü öğretim üyelerinden Dr. Hüseyin Toros’un yaptığı açıklamaya göre atmosferi kirleten üç ana neden vardır. Bunlardan bir tanesi ulaşım, diğeri sanayi tesisleri ve üçüncüsü de evleri ve iş yerlerini ısıtmak için kullanılan makinelerdir. Bütün bunların kullanımı bir anda azalınca İstanbul’ın hava kalitesi de bir hafta içinde orta düzeyden iyi düzeye çıktı.

SALGIN BİTTİKTEN SONRA KORUMALIYIZ

Elbette bu durum ekonomi için iyi olmasa da şehirlerin havasının temizlenmesi, insanların daha temiz hava soluması için iyi bir gelişmedir. Fakat bu durumun korona salgını bittiken sonra da devam ettirmemiz gerekmektedir. Mümkün mertebe toplu taşımaları kullanarka, trafik yoğunluğunu azaltmak, fabrikalara filtreler takarak kirlenme olayını en aza indirmek gerekiyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu