Eğitim

EBA TV Konuları Sınavlarda Çıkacak Tartışması Bitti

Koronavirüs nedeniyle okuldan eğitime 30 Mart’a kadar ara verilmesi nedeniyle milli eğitim bakanlığı tarafından ivedi bir şekilde uzaktan eğitim olarak EBA TV hizmete sokuldu. Tüm ülkedeki öğrenciler 3 ayrı televizyon kanalı ve internet sitelerinden kaldıkları yerden eğitim almaya devam etmiş olacaklar.

Fakat tüm ülkede, gerek anne-babaların, gerekse öğrencilerin kafasını kurcalayan bir soru vardı. Bu da hiç şüphesiz “Eba ile görülen derslerden öğrenciler sorumlu tutulacak mı?” yani eba konuları sınavda çıkacak mı? sorusudur.

Tüm ülke bu sorunun cevabını merak ederken MEB bakanı Ziya Selçuk konuya açıklık getirerek herkesin aklındaki o soru işaretini giderdi.

Sınavlarda çıkmayacak

Bakan Ziya Selçuk, okuldan eğitime ara verildiği döneme kadar tüm okulların hangi konulara kadar ilerlediğini bildiklerini, bu nedenle öğrencilerin uzaktan eğitimle aldıkları derslerden muaf olacakları, sadece yüz yüze görülmüş konuların sınavlarda karşılarına çıkacağı haberini verdi. Yani eba ile görülen ders konuları sınavlarda çıkmayacaktır.

Korona tatili uzayacak mı?

Henüz konuyla alakalı kesin bilgi olmasa da korona salgını nedeniyle okullardaki eğitime ara verilmeye devam edecek mi sorusunun cevabını da yine bakan Selçuk verdi. Bu durumda sağlık koşulları bugün müsait olsa çocuklarımız yarın okullarına dönerek, eğitimlerine devam edecektir.

Fakat sağlık koşullarının ne olacağı henüz belli olmadığından dolayı 30 Mart 2020’ye kadar olan tatil ikinci bir kararla yeniden uzayabilir. Bu konuda günü geldiği zaman bakanlık açıklama yapacaktır.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu