Sağlık

Koronavirüs pandemisi artarsa tıp öğrencileri çalışabilecek

Türkiye’de gün geçtikçe salgından etkilenen vaka sayısında ciddi artışlar gözlemlenmektedir. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı yeni bir karaname yayınlayacak tıp fakültesi öğrencilerinin gerektiği zaman normal hekim gibi çalışarak, diğer hekimlere yardım edeceklerini açıkladı.

Ölüm oranı şimdilik düşük olsa da materyal yetersizliğinden veya diğer rahatsızlıklardan dolayı türkiyede hayatını kaybeden kişi sayısı 108’e ulaştı. Toplam tespit edilen vaka sayısı ise 7402’ye ulaştı.

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı yönergeye göre salgın, doğal afet, deprem gibi beklenmedik durumlarda tıp fakültesinde uzmanlık eğitimi gören öğrencilerin normal doktor gibi çalışacakları belirtildi.

Normalde yürürlükte olan kanuna göre uzmanlık eğitimi alan öğrencilerin uzmanlık eğitimi uygulamalarının dışında tıbbi müdahalelerde bulunmayacakları fıkrası yürürlükteydi. Fakat bu durum koronavirüs salgınının arttığı şu günlerde değiştirildi.

Mevcut fıkraya aşağıda paylaşılan maddeler de eklenerek güncellendi. Buna göre bu görevin süresi 3 ayı geçmeyecektir. Uzmanlık eğitimi alan öğrencilerin geçirdikleri bu sürelerde eğitim süresi kabul edilecektir.

1_2461
1_2461
HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu