Sağlık

Korona karantina günlerinde kilo almamaya dikkat

Türkiye genelinde çoğu vatandaş evlerine kapanmış, korona salgınının geçmesini beklemektedir. Bu süre zarfında spor yapmak zor olacaktır. Evde oturup, yemek yiyecek, film izleyecek, yatacak ve kalkacağız. O nedenle bu süreçte kilo almamaya, sağlığımızı korumaya çok dikkat etmeliyiz.

Çin’deki salgından dolayı sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ile 1 aydan fazla bir süredir evlerine hapsolmuş insanlarda psikolojik sorunlar ortaya çıkarken, evli çiftler arasında boşanma oranlarında ise ciddi artış görüldü.

Benzer durumun ülkemizde de görülmesi muhtemeldir. Çünkü sürekli aynı ortama hapsolmak, monoton bir yaşantıya geçmek psikolojik sorunları beraberinde getirecektir. Her ne kadar kalabalık ailelerde çocuklar olsa ve onlarla zaman geçirilse de bunun yeterli olmayacağını unutmamak gerekir.

Uzmanlar bu konuda evde boş oturup, sürekli film izlemektense eşinizle veya diğer aile bireyleri ile etkinliklerin yapılmasnın iyi olacağını söylüyor. Öte yandan mümkünse bahçede gün içerisinde birkaç saat zaman geçirmek veya balkona çıkıp dışarıyı seyretmek iyi olacaktır.

Lütfen bu sürecin de biteceğini unutmatyınız. Biraz evde sıkışıp kalmak, hayatınızın geri kalanını mahfetmesine iizn vermeyiniz. Son olarak resmi olarak açıklanan verilere göre Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısı 10,827’ye ulaştı. Bugün hayatını kaybeden 38 kişi ile birlikte toplam ölü sayısı ise 168’e ulaştı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu