Sağlık

Fahrettin Koca: Ne kadar erken başlarsak o kadar iyi olur

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla ilgilenen doktorların bazılarıyla video görüşme yaparak, fikirlerini aldı, neler yapılabileceklerini tartışıp istişare ettiler.

Elde ettikleri verilere göre Fahrettin Koca “ne kadar çok test yapılırsa o kadar çabuk tanı konulur ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa yoğun bakım aşamasına gelinmesine gerek kalmayacağını” söyledi.

Bunun anlamı virüs bulaşmış olsa da insanlar ölmeden bu salgından kurtulabilir. Kovid-19 direkt olarak solunum yolunu etkilediği için insanlar soluk alıp vermede zorlanıyorlar. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte yavaş yavaş ancak boğularak ölüyorlar.

ÖLÜMLER AZALABİLİR

Bakan Koca ise tedaviye erken başlamanın solunum sıkıntısını ortadan kaldırmanın, hastaların yoğun bakıma geçmesini engelleyebileceğini söyledi.

Bu konuda kesin bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır ancak böyle bir şeyin olabileceği görüştükleri doktorlardan aldıkları fikirler sonucunda ortaya çıkmıştır.

TOPLAM VAKA 15 BİNE YAKLAŞTI

31 Mart 2020 itibariyle toplam vaka sayısı 13,531 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 214’e ulaştı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu