Bilgi

MİT’in Çay Bardağı Operasyonu

Milli İstihbarat teşkilatı olan MİT’in bugüne kadar yapmış olduğu bir çok operasyondan bir tanesi olan Çay bardağı operasyonu yurt dışında Türkiye’ye önemli güç kazandırırken sonrasında masada da güçlü kılmaktadır. Bu operasyonla birlikte düşmanlara korku salabilen Türkiye Devlet’i masada ve sahada önemli bilgileri elinde bulundurmuştur. Gelin hep beraber bu operasyonun nasıl olduğuna bakalım.

Saddam Hüseyin’i deviremeyen ABD bu sefer başka bir taktikle Saddamı devirmeye çalışmıştır bunun içinde Türk Devletinden yardım istemişlerdir. Bu yardımın içeriği ise CIA’nin bünyesinde bulunan 2500 Kürt olan insanı pasaportsuz Türkiyeye sokulmasıdır. Türk heyetinin ise sadece bir ricası vardı en azından bu 2500 kişinin parmak izlerini almaktı ve aldılar bunu arşivleyip devletin emniyet arşivlerine saklanır. Daha sonra ise CIA bu 2500 kişiyi Guam Adalarına götürerek askeri ve siyasi eğitimler vermiştir.

Belli bir zaman sonra MİT yetkilileri Kuzey Irak’taki aşiret reislerine bir yemek tertip etmesi için Barzani’den rica ederler Barzani de bunu kabul eder bu yemekte garsonluk yapacak olan insanlar MİT bünyesinde bulunan 3 araçlık bir ekiptir. Bu ekip Kuzey Irak’a gidip operasyona başlamışlardır yemekler yenildikten sonra çay ikram etmişlerdir ve bu çay bardaklardan kimin çay içtiğini üzerlerine isim isim yazıp ayrı ayrı paketleyip Ankara’ya getirmişlerdir. Daha sonra Emniiyet arşivlerinden 2500 kişilik ekibin parmak izleriyle bu bardaklardaki parmak izlerini karşılaştırmışlardır. Sonuç ise insanı şaşırtacak cinsten 2500 kişilik ekibin 17’si Kuzey Irak’ta aşiret reisliği yapmaktadır. Bu operasyonu MİT’in yaptığı söylenmektedir ve tarihe Çay Bardağı Operasyonu olarak geçmiştir.

Sizlerinde bu konu hakkında bilgisi varsa yada merak ettikleriniz varsa alt taraftaki yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu