Bilgi

MİT’in Erbil Valisi Suikastı Operasyonu

Milli İstihbarat Teşkilatı olan MİT’in yurt dışında yapmış olduğu en etkili operasyonlarından biridir. CIA’ye cevap olarak yapılan bu suikast MİT ve TSk’ya ait bir subayla planlanarak yapılmaktadır. Bu operasyon CIA’ya sert bir cevap olarak iletilmiştir ve ülkemize yurt dışında önemli kazançlar sağlamıştır. Bu Operasyon Gaffar Okanın İntakımı olarak da bilenmektedir. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep beraber bu operasyon nasıl başlamış ve bitmiş hep beraber bakalım.

2001 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürü oaln Gaffar Okan’a Süikast yapıldıktan sonra bir kaç terör örgütünün ismi geçmektedir ama bu terör örgütlerinin bu operasyonu yapacak ne istihbaratı nede güçleri bulunmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak CIA her ne kadar fail olarak bilinsede onların eliyle yapılmış olması daha da ağır basmaktadır.

Söylentilere göre Gaffar Okan suikastından bir kaç hafta önce CIA ve FBI ortaklaşa bir tatbikat yapmaktadırlar. Tatbikatın içeriği ise başkana yapılacak süikastlerde nasıl önlem alınabilmesidir. Ekiplerden biri saldırgan rolünde diğer ekip ise başkanı koruma görevindedir. Edindiğim bilgilere göre başkan arabasıyla devam ederken motorlu ekipler tarafından korunacaktır. Tatbikattaki saldırgan ekip ise ilk önce başkanın önündeki ve arkasında ki ekipi bomba ve çapraz ateşle etkisiz haline getirip doğrudan başkanı hedef alacaklardır. Koruyucu ekip ise bunu önlemenin telaşı içerisine gireceklerdir. Bu tatbikatta uygulanan taktiğin aynısı Gaffar Okan suikastında uygulanmaştır.

Gaffar Okan’a yapılan süikastan 36 saat sonra MİT bünyesinde olan bir ekip Diyarbakıra yola çıkarlar Diyarbakır da Özel Kuvvetlere bağlı bir subayla toplantı yapıldıktan sonra Irak’a tam donanımla harekete geçilir. Irak’ta CIA bölge sorumlusu olan Irak Kürdistan Demokrat Partisi merkez komite üyesi ve Erbil valisi Franso Hariri’ye suikast planlanmıştır ve bunu icraata dökmek kalmıştır. Arabasında ilerleyen Franso Hariri’nin yolda giderken arabasının içinde kafasına sıkılarak CIA’ye çok sert bir cevap olarak tarihe geçmiştir.

Sizlerinde bu operasyonla bildiği yada merak ettikleri varsa alt taraftaki yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşablirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu