Sağlık

KOVİD-19 ile mücadele için sağlık çalışanlarına maske yaptılar

Koronavirüs nedeniyle medikal malzemelerin azalması, bulunamaması nedeniyle ülke genelinde birçok üniversiteden ve teknik meslek liselerinden yüz maskeleri, el dezenfektanları ve çeşitli malzemeler üretilmektedir.

Muş’ta bulunan Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde kovid-19 salgını süresinde sağlık personellerinin fedakarlıklarına karşı 3 boyutlu yazıcılarla yüz koruyucu maskeler üretildi.3

3 Boyutlu yazıcılarla üretildi

Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Fevzi İnan Dönmez’in yaptığı açıklamaya göre fedakarca canlarını riske atarak çalışan sağlık personellerine yardımcı olmak, materyal desteği sağlamak maksadıyla 4 adet üç boyutlu yazıcıyla yüz koruyucu kaliteli maskeler üretildiği ifade edildi.

Üretilen bu maskeler İl sağlık müdürlüğüne teslim edilerek, hastanelere ulaştırılması sağlandı. Günde yaklaşık 30 maske üretebildiklerini söyleyen Dönmez, şimdiye kadar 90 adet yüz koruyucu siperliklerin eğitim fakültesinin atölyesinde üretildiğini söyledi. Düzenli olarak üretime devam edildiği, bu salgın süresince üretim yapılarak, sağlık kurumlarına teslim edeceği ifade edildi.

Talep artışı olursa yeni cihazlar alacağız

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını ile canlarını hiçe sayarak mücadele eden sağlık ekiplerine yardımcı olmak için fayda sağlamak istediklerini söyleyen Dönmez, talebin artması halinde yeni cihazlar alarak üretimi arttıracaklarını söyledi.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu