Bilgi

MİT’in Sabahattin Savaşman Operasyonu Nedir?

Türk Milli İstihbarat teşkilatı olan MİT’in bir diğer kendinden bahsettiren operasyonu ise Sabahattin Savaşman operasyonudur. Bu operasyon yurt içi operasyonudur MİT’in yurt dışı gibi yurt içi operasyonları vardır.

Sabahattin Savaşman operasyonuda yurt içi çok önemli operasyonlarından biridir belkide MİT tarihinin en önemli operasyonlarından biri olabilir. Şimdi hep beraber bu operasyonu önemli olan konuya geçelim.

SABAHATTİN SAVAŞMAN KİMDİR?

Eski bir ordu mensubu albay ve MİT bünyesinde bulunan Sabahattin Savaşman 1977 yılında MİT’in 3. adamıdır. Sabahattin Savaşman bir gün Hiram Abas ve Mehmet Eymür tarafından CIA ajanına MİT’in bilgilerini satarken yakalanmıştır.

CIA ajanı ile takasın yapılacağı mekana silahla baskın yapan Hiram Abbas Ve Mehmet Eymür dosyaların satlmasına son anda engel olmuşlardır. Birde bu bilgilerin çok cuzzi bir miktara satılması işin ilginç tarafıdır. İddia edildiğine göre çocukalarının okul parasına satılmıştır.

Bu olaydan sonra yargılanan Sabahattin Savaşman 17 yıl hapse mahkum edilmiştir. 1984 yılında tahliye kararı verilen Sabahattin Savışman, 1994 yılında vefat etmiştir.

O zamanlarda MİT İstanbul başkanlığı yapan Nuri Gündeş ve Hiram Abbas arasında teşkilat içinde karşı karşıya gelmesi sonucunda kendi ekiplerini kurmak konusunda bir istihbarat savaşı olduğu söylenmektedir.

Sabahattin Savaşman Kimdir?
Sabahattin Savaşman Kimdir?

SABAHATTİN SAVAŞMAN OLAYI

Bu operasyonda istihbarat teşkilatı tarihine Sabahattin Savaşman olayı olarak geçmiştir. Tabii gerçekte ne yaşandığını bilemiyoruz. Bu bilgiler basına yansıdığı kadarıyla bildiğimiz veriler olup doğruluğu tartışmaya açık bir konudur.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Sizlerin bu konu hakkında bildiği yada merak ettiği başka bir konu varsa şayet alt taraftaki yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu