Bilgi

MİT’in Rehineleri Kurtarma Operasyonu

MİT’in son zamanlarda yurt dışında en önemli operasyonu olan Rehine Kurtarma operasyonu dünya istihbarat tarihine geçecek cinste bir operasyondur. Daha yeni sayılacak bu operasyon Irak’ta deaş tarafından rehin tutulan Türk Konsolos çalışanlarını kurtarmak için başlatılmıştır. Bu son zamanlarda yaptığı operasyonalarla dünyada kendinden söz ettirmeye devam etmektedir. Gelin hep beraber bu operasyon nasıl gerçekleşmiş ona bakalım.

11 Haziran 2014 de terör örgütü deaş tarafndan Türkiye’nin Musul başkonsolosluğuna baskın düzenleyerek Musul başkonsolosumuz Öztür Yılmaz da olmak üzere 49 çalışanı rehin alınmıştır. Bu Türk rehineleri kurtarmak için çok derin ve sonuç odaklı bir plan yapan MİT dış operasyonlar daire başkanlığı Musul’a bir tim göndererek rehineleri kurtarmayı başarmışlardır.

Operasyon süreci ise tam olarak MİT dış operasyonlar daire başkanlığı tarafında daha öncede bölgede alınan rehineler göz önüne alınarak detaylı bir plan yapan MİT dış operasyonlar daire başkanlığı 20 Eylül 2014 tarihinde 49 rehineyi kurtararak sabah 5 sularında Türkiyeye getirmişlerdir. Bu operasyonu önemli kılan bir diğer neden ise tamamen yerli bir operasyon olmasıdır ne demek bu diye sorduğunuzu duyar gibiyim yani diğer istihbarat örgütlerinden herhangi bir yardım istenmeden bilgi istenmeden gerçekleştirilmiştir ve bu operasyon sonucu başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.

Sizlerinde bu operasyon yada başka merak ettiğiniz takıldığınız noktalar varsa alt taraftaki yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu