Gündem

Corona virüs test sayısı arttı, vaka sayısı azalıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her geçen gün yeni açılan test merkezleri ile birlikte yapılan testlerin arttığını ve buna paralel olarak pozitif çıkan test sonuçlarının gittikçe azaldığını ifade etti. Bakan Koca 6 Nisan 2020 için paylaştığı koronavirüs sayıları ile 75 kişinin hayatını kaybettiğini ve 3 bin 148 yeni vakanın tespit edildiğini ifade etti.

Artışta düşüş yaşanıyor

Buna göre toplam vaka sayısı 30,217 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 649 oldu. Koca yaptığı açıklamada sevindirici bir haber de paylaştı. Yapılan testlerin arttığını söyleyen sağlık bakanı bu artışa göre vaka sayısının düşük ilerlediğini belirtti.

Şimdiye kadar toplamda 415 kişinin yoğun bakımda, 966 hastanın ise entübe durumda olduğu ifade edildi. Entübe; rahat nefes alamayan hastalara trakede bir delik açılarak rahat nefes almasını sağlama işlemidir.

Toplam test sayısı 200 bini geçti

Öte yandan 6 Nisan 2020 itibariyle taburcu edilen, koronavirüsten kurtulan hasta sayısının ise 284 olduğu belirtildi. Bugüne kadar toplam taburcu edilen hasta sayısı ise 1326’dır. Bu rakamlara ulaşana kadar yapılan toplam test sayısı ise 202 bin 845 olarak ifade edildi.

Evde kalmaya devam edelim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evde kalmanın vaka sayısının azalttığını, virüsün yayılma hızını düşürdüğünü söyleyerek evde kalınması konusunda ısrarcı oldu. Sözlerini “virüs gücünü temastan almaktadır, bu fırsatı vermemek gerekir. Evde kalalım” diyerek tamamladı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu