Sağlık

Sokağa çıkma yasağı vaka sayılarında artışa neden olabilir

İçişleri Bakanlığı’nca 10 Nisan 2020 gece yarısından birkaç saat önce alınan karara göre 12 Nisan 2020 gece yarısı saat 12’ye kadar dışarı çıkılması bazı kurumlar, işletmeler ve resmi daireler hariç yasaklanmıştır.

Bunun üzerine sokaklara çıkıp, marketlere, fırınlara, pastanelere akın eden vatandaşlar büyük bir felakete neden olmuş olabilir. Sokaka çıkma yasağının illerinde olacağını duyan vatandaşlar 2 günlük ekmek, kuru gıda, iaşe stoku yapmak için açık buldukları yerlere akın ettiler.

Kimi vatandaş marketlere, kimi vatandaş fırınlara, kimisi de benzin istasyonlarındaki marketlere yöneldi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler de gösteriyor ki çoğu yerde vatandaşlar güvenli mesafe kuralına uymayarak, işletmelerin önünde izdihama neden oldu.

Birçok yerde ekmek sırası beklerken ortamın gerilmesi sonucu çıkan tartışmalar kavgaya dönüşürken o esnada hasta olan kimselerin virüsü yayacağı kimsenin aklına gelmemiş olacak ki korunmasız bir şekilde yakın temaslar sağlandı.

Bu konuda bir nebze olsun kontrol altına alınmış olan koronavirüs daha çok kişiye bulaşarak, önümüzdeki günlerde vaka sayısında ciddi artışlara neden olabilir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu