Gündem

Ramazan’da koronavirüs nedeniyle iftar, etkinlik, teravih namazı olmayacak

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını nedeniyle maalesef ölümler de devam etmektedir. Türkiye’de de 10 Mart 2020’de resmi olarak ilk koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından alınan tedbirlere rağmen vaka sayısı maalesfe 100 bine yaklaştı.

Resmi kurumlardan medya sektörüne kadar birçok firma projelerini iptal ederken sağlık bakanlığı başta olmak üzere birçok bakanlık vatandaşlara evde kalmalarını tavsiye etti.

VALİLİKLERE GENELGE GİTTİ

Ramazan ayının da yaklaşması ile birlikte vatandaşın kafasında onlarca soru işareti oluşmaya başladı. Konuyla alakalı olarak İçişleri Bakanlığı tarafından resmi olarak 81 ilimizi etkileyen genelge yayınlandı.

Bu bağlamda 81 ilde geçerli olmak üzere hiç bir yerde ramazan etkinlikleri, iftar çadırları veya toplu şekilde gerçekleşen hiç bir organizasyona müsaade edilmeyecektir. Birçok işletmenin kapalı olacağı ramazan günlerinde fırınlarda yapılacak olan ekmekler, pideler ise iftar vaktinden 2 saat önce sona erecektir .

DAVULCULAR KAPI KAPI DOLAŞMAYACAK

Her yıl ramazan ayı boyunca sahurlarda vatandaşları uyandırmak için çalışan davulcuların da salgını yayma tehlikesine karşın ramazanda kapı kapı dolaşarak para toplanması da yasaklar arasında yer almaktadır. Davulcular yine davulları çalmaya devam edecek fakat ücretlerini yerel yönetimlerden alacaklardır.

Özellikle büyükşehirlerde iftar vaktinden en az 3 saat önce toplu taşıma araçlarının sayıları arttılarak, otobüslerde, trenlerde kalabalık oluşumu engellenmeye çalışılacaktır.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA VAR

Tüm bu genelgeler, 81 ilin valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderildi. Kurallara uymayan kişilere / işletmelere idari para cezası uygulanacaktır.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu