Gündem

Koronavirüs aşısı insanlar üzerinden denenmeye başladı

Dünya genelinde korkunç rakamlara ulaşan koronavirüs vakalarının yanı sıra bilim insanları boş durmayarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz haftalarda Oxford Üniversitesi’nde koronavirüs aşısı ile alakalı bir takım gelişmelerin olduğu dünya basınında yer almıştı.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ BOŞ DURMUYOR

Dün PMLive.com internet sitesinde yer alan bir habere göre Oxford Ünv.’den çalışan bilim insanlarının ilk defa koronavirüs aşısının insanlar üzerinden denenmeye başladığını söyledi. Şimdilik sadece 2 gönüllü insan üzerinden denenecek olan kişilerden birine bildiğimiz menenjit aşısı diğerine ise keşfettikleri koronavirüs aşısı enjekte edilecektir.

Fakat bu iki kişiye de sonuçları etkilememesi için hangi aşının yapıldığı söylenmeyecektir.İngiltere hükümeti tarafından paylaşılan habere göre bu araştırmaların devam etmesi adına 25 milyon dolarlık bütçe ayrıldığı ifade edildi.

TÜRKİYE’DE ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜYOR

Türkiye’de de bilim insanları aşı geliştirmeye, tedavi yöntemleri araştırmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde twitter üzerinde gündem olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı da koronavirüs tedavisinde dornaz alfa ilacının etkili olabileceğini söyleyerek, doktorların bunu kullanmasını tavsiye etmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sonraki bilim kurulu toplantısında isim vermeden Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ya insanların umutlarıyla sosyal medyada üzerinden yapılan haberlerle oynanılmaması gerektiğini söylemişti.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Osman Yıldız

Kitap okumayan insanlar her şeyi bildiklerini zannedip, bilmediklerinin bile farkında olmayan insanlardır. Okuyup, öğrenip sonrasında da yaşamaya çalışmak.. İşte hayatın anlamı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu