BilgiHaber

Libya Mutabakatında Türkiyenin Çıkarı Nedir

Gündemi takip edenler bilirler son zamanlarda doğu Akdenizde doğalgaz arama çalışmaları devam etmektedir. Birçok ülkenin doğalgaz sondaj gemileri doğu Akdenizde bulunmaktadır Türkiyede kendi sınırları içinde bu enerjiden faydalanmak istemektedir tabi başta Yunanistan olmak üzere dünyanın bir çok ülkesi Türkiyeyi burda istememektedir. Türkiye de buna karşılık Libya ile 7 başlıklı Libya Mutabakatını imzalamıştır peki bunun Türkiye’ye faydası ne diye merak edenler varsa gelin hep beraber yazımızın devamına bakalım.

27 Kasım 2019 da Türkiye ile Libya arasında Doğu Akdenizde dengeleri değiştiren Libya Mutabakatı imzalanmıştır. Bu anlaşma başta Yunanistan olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde gündeme oturdu Yunan medyası bu olayı Türkiye’nin Şah Mat yaptığı manşetleri ile gündeme oturmuştur. Bu hamlenin Doğu Akdenizde dengeleri yeniden oluşturacağa benziyor bu hamle ile neler değişti Türkiye ne kazandı dediğinizi duyar gibiyim gelin bakın neler değişmiş.

Türkiye bu hamlesi ile Deniz yetki alanını genişleterek daha çok bölgede Libya ile ortak Doğalgaz ve Petrol araması yapabilecektir. İmzalanan Mutabakat sonucunda ortaya çıkan Deniz yetki alanı dahilindeki bölge en çok enerji kaynaklarının olduğu bölge olarak belirtilmiştir bundan dolayı Yunanistan bu olayı bu kadar büyütüp işi savaşa kadar götürebileceklerini söyleme cürettinde bulunmuştur.

Sizlerin bu konu hakkında bizim atladığımız konular varsa bilginizi yada bu konu hakkında merak ettikleriniz varsa merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla alt tarafta bulunan yorum kısmında paylaşarak dile getirebilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu