Sağlık

Akciğer kanseri nedir? Akciğer kanserinin tedavisi nasıl olur?

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Bir insan akciğer kanseri hastası olup olmadığını nasıl anlar? İşte haberin detayları..

Akciğer kanseri genel olarak tütün ürünleri kullanan (sigara içen) bireylerde ortaya çıkan ölümcül bir hastalık tipidir. Bunun yanı sıra akciğer kanseri genellikle sigara içen bireylerin haricinde hayatında hiç sigara içmemiş kişilerde de görülmektedir. Kanser hastalıkları arasında en ölümcül düzeyde olan tür olarak görülmektedir.

Akciğer Kanseri Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerin en önemli görevlerinden birini yerine getiren akciğer, vücuda oksijen alınması ve karbondioksitin vücuttan atılmasına olanak sağlarken, doku ve hücrelerin aşırı-kontrolsüz olarak çoğalması sonrasında akciğer kanseri oluşur. Kontrolsüz çoğalma sonucunda oluşan kitler akciğer ortamında ciddi hasarlar oluşmasına neden olur. Akciğer kanseri küçük hücreli olmayan ve küçük hücreli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri: Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin birçok farklı türü bulunmaktadır. Her tip kanser hücresi birbirinden farklı oluşur ve farklı yapıda gelişme gösterir.

diyabet nedir
diyabet nedir

Adenokarsinom: Bez özellikleri gösteren hücre tiplerinden kaynaklanmaktadır.

Büyük hücreli karsinom: Mikroskop aracılığıyla bakıldığında, hücrelerin büyük ve anormal olarak görüldüğü kanser tipidir.

Adenokuamoz karsinom: Bu kanser tipi mikroskopta bakıldığında bez özelliği gösteren ve düzelmiş gösteren hücrelerden oluşur.

Karsinoid tümör: Nöroendokrin olarak adlandırılan yani sinirsel uyarı aracılığıyla hormon salgılayan hücrelerden oluşan ve yavaş büyüyen kanser çeşididir.

Kırım kongo belirtileri nelerdir?
Kırım kongo belirtileri nelerdir?

Pleomorfik, sarkomazöt karsinom, sarkomatoid: Bir çeşit grup olarak ilerleyen kanser çeşididir. Mikroskoptan bakıldığında kanser hücrelerinin değişik tipleri ile görülen kanser çeşididir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu