Sağlık

Egzama Nedir? Egzamanın belirtileri ve bitkisel tedavi yöntemleri

Egzamanın belirtileri nelerdir? Bitkisel egzama tedavi yöntemleri nelerdir? Kısaca egzama nasıl geçer?

Egzama son yıllarda ülkemizde de çok görülen bir hastalık olarak bilinmektedir. Egzamanın belirtileri arasında görülen kabarıklık, aşırı kuruluk, kızarıklık ve su kabarcıkları en çok rastlanan belirtileri olarak bilinmektedir. Deri hastalığı olarak bilinen Egzama en çok el, ayak, bacak, kol gibi yerlerde görülmektedir. Nadir de olsa yüzde görülen bu deri hastalığı çeşitli problemlere yol açmaktadır. Her insanda egzamanın görülme / oluşma nedeni farklıdır. Bunun için doktora görünmekte yarar vardır fakat yine de aşağıdaki bilgileri okumak isteyebilirsiniz.

Egzama nasıl geçer? Birkaç pratik yöntemle bitkisel egzama ilaçları
Egzama nasıl geçer? Birkaç pratik yöntemle bitkisel egzama ilaçları

Egzama Belirtileri Nelerdir?

  • El, kol, ayak, bacak bölgesinde kızarıklık görülmesi
  • Vücudun belirli yerlerinde kuruma, çatlama ve hatta iltihaplanma
  • Kaşıntı sonucu vücutta kızarıklıklar oluşması ve zamanla yaralanmaya sebep olması

Egzama Tedavisi Mümkün mü?

Egzama tedavi konusunda iki farklı seçeneğe ayrılmaktadır. Çocuklarda görülmesi durumunda tedavi edilerek kalıcı bir hal alması önlenebilir. Ancak bu durum yetişkin ve yaşlı bireyler için geçerli olamayabilir. Yetişkin veya yaşlı bireylerde tedavisi zordur. Kronikleşen bir hastalık olarak bilinmekte ve aynı zamanda yaz aylarında iyileşebilen, kış aylarında tekrar kendini gösteren bir hastalıktır.

Egzama Oluşmasının Nedenleri

Egzamanın belirtileri nelerdir?
Egzamanın belirtileri nelerdir? Henüz tam olarak bilinmiyor olsa da egzama oluştuğunu birkaç değişik yöntemle anlayabilirsiniz.
  • Vücuda uygulanan her türlü kimyasal içerikli maddeler Egzama oluşmasına neden olabilir. Bunlara örnek olarak: Kolonya, krem, makyaj ürünleri, çeşitli losyonlar bunun dışında; boya, deterjan ürünleri, sabunlar ve parfümlerde Egzamaya neden olurlar.
  • Ayakkabı ve terlikler Egzama oluşmasına neden olabilir.
  • Kullandığınız diş macunu veya gargara suları,
  • Nikel ve kobalt türündeki elementler,
  • Çeşitli yiyecekler, tozlar ve polenler etki edebilir.
HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu