Gündem

İBB’den Kirli Haliç açıklaması: Algı değil, ALG

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son günlerde artan Haliç'in Kirliliği paylaşımları ile alakalı açıklama yaptı.

Sosyal medyada son birkaç gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile alakalı çalışmadıklarına yönelik bir algı operasyonu yapılıyordu. Birçok hesaptan Haliç’in 30 yıldır temiz olduğu fakat Ekrem İmamoğlu’nun başkan olduktan sonra kirlendiği paylaşımları yapıldı.

Haliç’in kirli görünümü ile alakalı açıklama

Konuyla alakalı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından bir açıklama yapıldı ve olayın bir algıdan ibaret olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada Haliç’in kirli olmadığı, rengin kızıla yakın olmasının nedenini su içinde yaşayan mikroskobik canlılar olan fitoplanktonlar olduğu belirtildi.

Fotosentez yapan bu çok küçük canlıların büyük bir kısmı yosundur veya diğer bir tabirle ALG’dir. Yapılan açıklamada birkaç hafta içerisinde Haliç’in yine eski haline döneceği ifade edildi. İşte İBB’den Haliç ile alakalı yapılan o açıklama:

İBB Haliç açıklaması
İBB Haliç açıklaması

Haliç Kirli değil, eski haline dönecektir

Algı değil alg Haliç’teki kızıl rengin sebebi bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. Fitopianktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük cogunlugu alglerden (yosunlardan) olusur. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu