Sağlık

Kolon Kanseri Nedir? Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri nedir? İnce bağırsakta mı kalın bağırsakta mı görülür? Bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?

Kolon Kanseri Nedir? veya halk arasında bilindiği şekliyle bağırsak kanseri belirtileri nelerdir? Kolon kanseri günümüzde en sık görülen kanser türlerinin arasında üçüncü sırada bulunmaktadır. Kadınlar ve erkekler arasında çok yaygın olarak görülmektedir. İşte kolon kanseri nedenleri, kolon kanseri belirtileri, kolon kanseri tedavi yöntemleri…

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak yani kolon kanseri bağırsak bölgesinde tümör büyümesiyle gerçekleşir. Kalın bağırsağı etkileyen kolon kanseri öncelik olarak bağırsak duvarında bulunan poliplerle başlar ve bu bölgede büyüme, gelişme gösterir.

Polipli kişiler genellikle kanser üretmeye devam etmemektedir. Büyük veya çok polipli bireylerde gelişir ve risk taşır. En doğru sonuçları doktorunuz size söyleyecektir.

Kolon kanseri ve rektum kanseri bazı durumlarda birlikte ortaya çıkabilirler. Bu durum oluşması halinde kolorektal kanser adını almaktadır. Diğer adıyla rektal kanser, kalın bağırsağın son kısmı olan rektumda anüse en yakın olan yerde ortaya çıkmaktadır.

Kolon kanseri nedir?
Kolon kanseri nedir?

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanserinde erken evrelerde pek fazla semptom görünmez, ancak kanser evresi ilerledikçe semptomlar gelişebilir ve dolayısıyla da belirtiler göstermeye başlar. Kolon kanseri belirtileri şu şekilde olmaktadır;

  • İshal ve kabızlık
  • Dışkıda değişiklikler görülür
  • Dışkıda kanama görülür.
  • Karın ağrısı, kramp girme
  • Bağırsak hareketlerinde sürekli görülen dışkılama dürtüleri
  • Zayıflık, yorgunluk ve gözle görülebilecek kadar zayıflama
  • Birey zayıflama yaşar ve bu zayıflama herhangi bir sebebe bağlanamaz
  • Demir eksikliği anemisi

Kolon kanseri vücutta başka bölgelere yayılabilir ve bu yayılma sonucu yeni belirtiler görülebilir. En çok yayılan bölüm karaciğer olarak bilinmektedir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu