Gündem

Koronavirüs Vaka Sayısının Artması Yasakları Tekrar Getirecek Mi?

Sokağa çıkma yasakları yeniden başlayabilir! Yeni ve katı kurallar kapıda, hazırlıklı olun!

Koronavirüs Vaka Sayılarının Artmasıyla Yasaklar Yeniden Gelcek Mi? Türkiye’de vaka sayılarının artmasıyla birlikte sokağa çıkma yasağı yeniden gündeme geldi. Peki yeniden sokağa çıkma yasağı olacak mıdır?

Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve Şubat 2020 itibarıyla bütün dünyaya başlayan, ve günümüzde bütün dünyada 8 milyon vakaya ulaşan koronavirüs kabusu devam ediyor. Ülkemizde de oldukça etkili olan Covid-19 yapılan yasaklamalarla birlikte, vaka artış hızı kontrol altına alınmış ve 1 Haziran itibarıyla yasaklar 1 Haziran itibarıyla kaldırılmaya başlamıştı.

Vaka sayıları artıyor

Normalleşme sürecinde belirli bir seviyede kontrol altında tutulan Covid-19 son günlerde beklenmedik bir vaka artışına sebep oldu. Vaka sayılarının 900 civarında seyretmesinin hemen ardından, günlük vaka sayısı son günlerde 1500 civarında artış göstermeye başladı. Bunun yanı sıra yeni vakaların, iyileşen hasta sayısının üstüne çıktı, yoğun bakım ve entübe hasta sayısı yükseldi. Durum böyle olunca gözler tekrardan yetkililere döndü.

Artan vaka sayılarıyla yeniden sokağa çıkma yasağı gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde yapılan MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) sınavına ait sosyal mesafenin hiçe sayıldığı görüntülerin gelmesiyle birlikte öğrenciler yeniden YKS sınavını gündeme getirdi.

Sokağa çıkma yasakları başlıyor
Sokağa çıkma yasakları başlıyor

Yasaklar yeniden başlayabilir mi?

Normalleşme sürecinin başlamasından kısa bir süre sonra artan vakalar yeniden yasakların geleceğinin sinyallerini veriyor. 42 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulamasının dışında henüz yeni bir yasak veya adım gelmedi. İlerleyen günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu