Sağlık

Faranjit Nedir? Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

Boğaz iltihaplanması olarak da bilinen faranjit ile alakalı bilmeniz gereken bazı temel bilgileri bu haberimizde okuyabilirsiniz.

Faranjit, neredeyse her insanın yakalanacağı bir soğuk algınlığı sonucu oluşan hastalık türüdür. Genelde kışın soğuk günlerinde yakalanma ihtimalimiz yüksektir. Soğuk algınlığı almanız durumunda oluşan boğaz yanması, acı ve kaşıntı gibi durumlara neden olur. En büyük belirtilerinden biriside yutkunma güçlüğüdür.

Faranjit nedir?

Faranjit boğazın (farenksin) iltihaplanmasıyla oluşmaktadır. Halk arasında boğaz iltihabı adı verilmektedir. Faranjit bilinenin aksine yakın temasta bulunulması halinde yayılım gösterebilir. Faranjit, bakteri veya virüs nedeniyle oluşabileceği nedeniyle tedavi yönteminde de değişik metotlar kullanılmaktadır.

Eğer yüksek ateş, geniz akıntısı, boğaz ağrısı ve en çok sorun yaratan yutkunma güçlüğü belirtisi gösteriyorsanız, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek bir doktora görünün. Eğer Faranjiti önemsemeyerek nasıl olsa geçer düşüncesine girerseniz, sizi daha güç bir durum içerisine sokabilir. Böbrek rahatsızlığı ve kalp romatizması gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

faranjitin belirtileri nelerdir
faranjitin belirtileri nelerdir

Faranjit Belirtileri Nelerdir?

Faranjit bir soğuk algınlığı sebebiyle oluştuğu için, yüksek ateş, boğazda yanma ve batma hissi, yutkunma güçlüğü, eklem ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler gösterebilir.

Faranjit hem virüs hem de bakteriyel sebeple oluşabilir. Bakteriyel sebeplerden ötürü oluşan faranjitler daha ağır olarak görülür.

Faranjit Neden Olur?

  • Suçiçeği
  • Kızamık
  • Boğmaca
  • Beta enfeksiyonu
  • Adenovirüs enfeksiyonları
  • Enfeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı)
  • İnfluenza enfeksiyonu
HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu