Bilgi

Farz namazı kılmadan önce kamet getirmek gerekir mi?

Camilerde her namaz öncesi kamet okunur ve sonrasında da cemaat saf tutarak namaza başlar. Bugün tek başıma namaz kıldığımda kamet okumak zorunda mıyım sorusuna cevap verilecektir.

Öncelikle bilmek gerekir ki kamet getirmek veya kamet okumak FARZ değildir. Sünnettir. Bu nedenle kamet okunmadığı zaman namaz olmaz, kaza yapmak gerekir gibi bir durum söz konusu değildir.

Eğer zamanınız varsa, yapabiliyorsanız kamet okumanız iyi olacaktır fakat yapmadığınız zaman da namazınız olmayacaktır diye bir durum da söz konusu değildir.

Kamet okumayı unuttum namaz olur mu?
Kamet okumayı unuttum namaz olur mu?

Kamet okumak sünnettir!

Peygamber efendimiz cemaatini namaza toplamak için ezan okuttururdu. Eğer duymamış olan veya camide başka işlerle meşgul olan kimse vardıysa kamet okutarak farza durulacağı haberi verilidri. Yani kamet okumak namaz kılınacağı haberini vermektir, farz değildir o nedenle okunmadığı zaman sorun olmaz.

Namaz hakkında merak ettiğiniz diğer sorular olursa namaz kılmak bağlantısına tıklayarak ulaşabilir veya sayfanın altında bulunan yorum alanından kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu