Sağlık

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer? Eğer sizin de mesanenizde bir sorun varsa veya ağrı hissediyorsanız belirtileri inceleyiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu tıp dilinde Üriner sistem enfeksiyonları olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genellikle idrar yolunda, üreterler ile mesane arasındaki yolda, böbreklerde görülmektedir.

Genel olarak sağlıklı olan bir insanda idrar üzerinde mikroplar bulunmaz. İdrar yolu enfeksiyonu ise bakterilerin insan vücuduna girerek idrar yolu üzerinde enfeksiyon oluşturması ile ortaya çıkar. Peki idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri
idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle doktorların kolayca fark edebildiği belirtilerdir. Sık sık idrar ihtiyacı duyma, idrar yaparken ağrı hissetme ya da yanma hissetme, kişide ateş ve aşırı yorgunluk hissedilmesi, idrar renginin normalden farklı olması ayrıca idrarın kokusunun normalden farklı ve kötü olması da başka diğer belirtilerdir.

Bu enfeksiyona sahip hastalar sürekli sıkışık olarak hisseder ancak hissettiği kadar idrar atımı yapmaz. Dünya genelinde daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir.

Bunun en temel nedeni ise üretra adı verilen taşıyıcı bölgenin kadınlarda uzunluğunun daha az olmasıdır. Yani bakterilerin ilerlemesi gereken yol, kadınlar için erkeklere oranla daha azdır.

Kadınlarda menapoz dönemi sonrası karşılaşılır

Bu nedenle bakterilerin başarılı olma ihtimalleri de kadınlarda daha yüksek ihtimale sahiptir. Genellikle kadınlarda menopoz sonrası dönemde de sıklıkla karşılaşılmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan birçok faktör bulunabilir. Bunlardan bazıları da klamidya, herpes, gonore gibi enfeksiyonlardır.

Editör: Recep Uysal

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu