Sağlık

Kozmetik Kadınları Ele mi Geçiriyor? Bitkisel kozmetik ürünleri tercih edin!

Reklamları yapılan internette satılan kozmetik ürünleri cildinize zarar vermekle kalmaz, kalıcı hasarlara neden olabilir!

Günümüzde kozmetik ürünleri çok farklı çeşitte olup kadınların beğenisine sunulmakta. Çok farklı şekillerde sunum biçimleri de bulunan bu kozmetik ürünlerin içerikleri büyük önem taşımakta. Örneğin bitkisel içerikli ya da kimyasal içerikli ürünler vardır.

Cilt sağlığımız açısından bitkisel içerikli ya da daha sağlıklı olan ürünleri tercih etmemiz doğru olacaktır. Cildin nefes alması nem oranının korunabilmesi çok önemlidir.

Bitkisel kozmetik ürünler
Bitkisel kozmetik ürünler

Her ne kadar aklımıza kozmetik denilince makyaj malzemeleri gelse de tırnak bakımından saç bakımına, makyajdan güzellik için kullanılan tüm malzemeler kozmetik kategorisinde yer almaktadır. Kozmetik ürünlerin bazı sınıflandırma çeşitleri vardır. Bunlar:

  • Uygulandığı alana göre
  • etki ettiği alana göre.

Bunun dışında kozmetikler bazı önemli maddeleri içermektedir. Kollojen bunların başında yer almaktadır. Kollojen vücutta bulunan bir protein çeşididir. Bu protein suda çözünmediği gibi cildimizin sıkılaşması için en önemli etken maddedir. Dolayısıyla da kozmetikte sıkça kullanılan bir madde olmuştur.

Lipozomlar dışı yağ ile kaplı olan fakat içi de su dolu olan çok küçük tanelerdir. Bu tanecikler nemlendirmeyi sağladığı için özellikle nemlendirici krem ve losyonlarda sıkça kullanılmaktadır.

Kozmetik ürünleri kullananlar
Kozmetik ürünleri kullananlar

Ayrıca değinmemiz gereken bir başka nokta da kozmetik dünyasının neredeyse tamamının kadınlar üzerine kurulu olması. Bunun üzerinde etkili olan iki husus vardır. Bunlar: kadınların bu konulara daha meraklı olması ve toplumun kadınlardan beklemiş olduğu güzellik algısı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu