Sağlık

Çağımızın sorunu Stres, vücudumuza zarar veriyor

Stres nedir? Herkesin duyduğu bir kelime olan stres ile alakalı bu haberimizde stresin belirtileri ve vücudumuza verdiği zararlar anlatılacaktır.

Stres pek çok farklı konunun sonucu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Stres öyle ki kalp krizine dahi yol açmaktadır. Stresin zararlarının neler olduğunu bilirseniz ve kendinizi stresten nasıl uzak tutabileceğinizi öğrenirseniz kendinizi pek çok farklı sorundan da uzaklaştırabilirsiniz. Size bu yazımızda strese neler sebep olur ve nasıl stresten korunuruz bunlardan bahsettik. İyi okumalar!

Stres Vücudumuzda Nasıl Etkilere Yol Açar?

Stres öyle ki günümüzde yaşanan olaylar sonrası neredeyse ayrılmaz bir parçamız oldu. Fakat bu kadar iç içe olduğumuz bu durum vücudumuzda ne yazık ki çok yıpratıcı bir etkiye sahip. Kalp damar tıkanıklıklarına, Alzheimera hatta körlüğe kadar sebep olabilmektedir.

Stres sonrasında depresyona sürüklenebilen bireyler kilolarını kontrol edememekte ve kısır bir döngüye girmektedirler. Bunun dışında stres; mide rahatsızlıkları, cinsel isteksizliklere, saç dökülmesine ve ciltte egzama gibi cilt problemlerine sebep olmaktadır. Hatta öyle ki uzun sürede beyinde işlevsizliklere bile neden olabilmektedir.

stres belirtileri
stres belirtileri

Stresimizi ve Öfkemizi Nasıl Kendi Lehimize Çevirebiliriz?

Stres dendiği zaman akla hemen öfke de gelmektedir. Hem stresi hem de öfkeyi yönetebilmek ne şekilde lehimize çevirebiliriz bundan bahsedeceğiz.

İlk olarak yapmamız gereken bu durumu kabullenerek ve bir uzmandan yardım almak olacaktır. Ardından da psikoloğun ya da psikolojik danışmanınızın size söylediği ve yapmanızı istediği ödevleri yapmanız.

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Stres depresyon ile ilişkili olduğu için belirtilerinde de ortak pek çok nokta bulunmakta. Dilerseniz daha önce hazırlamış olduğum depresyon nedir makalesini de inceleyebilirsiniz.

  • Kilo problemleri
  • Uyku sorunları
  • İştah sorunları
  • İletişimsiz kalma isteği
  • Baş ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Bir konu üzerindeki motivasyonun yeterli olmayışı

Alkol gibi kullanılan maddelerin artması ve dolayısı ile yan etkilerin ortaya çıkması ve sosyal ortamlara girmek istememe, sosyal davranışlarda isteksizlik gibi özellikler stresin belirtileri arasındadır.

depresyon nedir
depresyon nedir

Strese Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Bu aslında net bir cevabı olmayan bir konudur. Çünkü herkesin stres olacağı konu farklıdır. Kişi kafasına takılan bir konu yüzünden stres olmuş olabilir, gerçekleşen bir olayın sonucunun kişinin istediği gibi olmamış olabilir ya da hiç gerçekleşmeyen bir olay gerçekleşmediği için stres oluşturulmuş olabilir.

Editör: Sare Türk

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu