Gündem

İçişleri Bakanlığı 28 bin kişinin pasaport yasağını kaldırdı

15 Temmuz darbesi sonrası idari tedbir konulan pasaportlar ile alakalı yeni bir gelişme yaşandı. Toplamda 28 bin 75 kişinin pasaportu yeniden kullanımda..

Daha önce 15 Temmuz darbesi nedeniyle binlerce kişinin yurtdışına çıkmasını engellemek için pasaportları askıya alınmış veya iptal edilmişti.

5 yıldır pasaportlarına tedbir konulan kişiler dışarıya işleri olsa bile dışarıya çıkamıyordu. 22 Haziran 2020’de Nüfus müdürlüğünden paylaşılan bir duyuruya göre hakkında tedbir uygulanan 28 bin kişinin pasaportları artık kullanılabilir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan duyuruya göre toplamda 28 bin 75 kişinin pasaportlarında bulunan idari tedbir kaldırılarak, yurt dışına giriş-çıkışları ile alakalı hiç bir engel kalmadığı ifade edildi.

Resmi olarak yapılan açıklamanın tamamı

Pasaport Kanununda yapılan son düzenleme ile Bakanlığımızın 2019/14 sayılı Genelgesi doğrultusunda Pasaport İdari Karar Komisyonu 20.12.2019 tarihinde çalışmalarına başlamıştır.Bu çalışmalar kapsamında, idari tedbir kararlarının kaldırılmasına yönelik başvurular İl Nüfus Müdürlüklerince alınmakta olup, 22.06.2020 tarihi itibariyle 28.075 kişinin pasaportunda bulunan idari tedbir kararı kaldırılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu