Gündem

İmamoğlu açıkladı! İstanbul’a yeni tip taksi kiralama modeli geliyor!

İstanbul'da artık taksi sıkıntısı kalmayacak! Yeni proje ile kriterleri karşılayan kişiler İBB'den taksi kiralayarak günlük en fazla 8 saat çalışabilecek. Kıyafetleri tek tip üniforma olacak ve korsan taksiciliğin önüne geçilecek...

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde tartışılan kiralık taksi ile alakalı detayları paylaştı. Getirilecek İBB taksicilik hizmeti ile artık taksiciler tek tip giyinecek, 3 vardiya çalışacak ve denetimleri daha şeffaf olacak.

Mevcut taksicilere zarar vermeyecek

Ekrem İmamoğlu, İsmail Küçükkaya’nın kendisine sorduğu “bu sistem mevcut taksicilere zarar vermez mi” sorusuna “aksine, taksici esnafını koruyan, güvenli bir ulaşım hizmeti tesis etmeye çalışıyoruz” cevabını verdi.

Dünyadaki metropollerden örnekler veren İmamoğlu Paris’te nüfusun 11 milyon olduğunu ve taksi sayısının 29 bin, Londra’nın 8 buçuk milyon nüfusla 21 bin taksilerinin olduğunu söyleyerek İstanbul’da 25-30 yıldır ilave taksi verilmediğini söyleyerek 17395 olduğunu ifade etti.

Korsan takcilerin önüne geçilecektir

Korsan taksicilerin önüne geçmek için böyle bir yöntem getirerek İstanbul’un ihtiyacını karşılamayı planlayan Ekrem İmamoğlu bu sistem ile taksinin sahibinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacağını ve lisansı olan kişilerin taksileri İBB’den kiralayabileceğini söyledi.

Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu Foto: Fox TV @Youtube

Tehdit eden taksicilere cevap

Geçtiğimiz günlerde mevcut taksiciler tarafından böyle bir hizmet olursa İstanbul’u kilitleriz. Taksiciler siyasete yön verecek bir topluluktur tehditlerine İmamoğlu cevap verdi. Yaptığı açıklamada “İstanbul’da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Programın tamamını izlemek isteyenler için

Editör: Yakup Kaplan

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu