Sağlık

Fazla kilolu insanların özgüvenleri daha az oluyor

Özgüven ile kilo arasında doğru bir orantı vardır. Yapılan araştırmalar kilolu insanların, ideal bir ağırlığa sahip insanlara oranla daha az özgüvenli olduklarını ortaya koymaktadır.

Fazla kilolu olmak günümüzün ne yazık ki en büyük sorunlarından bir tanesi. Fazla kilolar sağlığımızı etkilediği gibi psikolojik anlamda da bizi etkileyebilmektedir. Maalesef ki güzellik kavramı günümüzde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte kilo ile orantılanmıştır.

Yani belirtilen ideal vücuda sahipseniz özgüveniniz artmakta dolayısıyla da kendinizi ifade ediş biçiminiz daha düzgün olmaktadır. Fakat aksine sosyal medyada belirtilen güzellik ölçülerine sahip değilseniz özgüveninizin düşük olması olasıdır ve yine kendinizi ifade ediş biçiminiz beklenenin altında olabilir.

Her ne kadar bu sürü psikolojisi olarak da adlandırabileceğimiz sosyal medyadaki tek tiplik doğru olmasa da insanları özellikle de kadınları büyük ölçüde etkilediği bir gerçektir.

Özgüveni düşük insanların genel olarak özellikleri sosyal hayatta diğer insanlarla ilişki içerisine girmek istememeleri, kendisini güzel bulmama bu yüzden de çekingen tavırlar sergileme ve kıyafet alışverişi yapmak istememe gibi davranışlar sergilemektedirler.

Bunun dışında özgüveni düşük insanlar, gidilecek yer çok yakın bir yer bile olsa nefes nefese kalma, zorlanma ve etrafındaki herkesin kendisine bakarak kötü yorumlar yaptığını düşünmektedirler.

Bunların dışında iş hayatına girerken de sorun yaşayan bu kişiler hem işe atılmakta hem de iş esnasında büyük sorun yaşamaktadırlar.

Obezite ile ilgili olan özgüven kayıplarında yapılması gereken obeziteye sebep olan ana etmenin ne olduğunu bulmak olacaktır. Çünkü obezitenin de pek çok farklı sebebi olabilir. Bunlardan bazıları: genetik faktörler, duygusal bunalım, sosyo – ekonomik durum…

Sebebi bulunan obezite durumu uzmanlar eşliğinde daha hızlı çözülebilir ve böylece özgüveni ile ilişkilendirdiğimiz bu durum da daha kolay aşılabilir.

Özgüvenli bir insan başarısını ya da başarısızlığını kilosuna veya kendisinde memnun olmadığı herhangi bir özelliğe bağlamaz. Başarısının ya da başarısızlığının gerçek sebebini bilen kişi bir sonraki işlerinde de bu durumu tersine ya da olduğu şekilde kullanarak başarıya gitmeyi sağlar. Tam aksine başarısızlığının da önüne geçebilir.

Editör: Sare Türk

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu