Sağlık

Konjonktivit ve Alerjik konjonktivit Nedir? Pembe göz hastalığı!

Bir göz hastalığı olan konjonktivit ile alakalı bilmeniz gereken birkaç bilgi!

Gözlerde görülebilen rahatsızlıklardan biri olan konjonktivit sağlık sorununun görülebilen çeşitleri hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Hastalığın genel tanımı, gözün beyaz kısmının üzerinde bulunan şeffaf olan doku ile göz kapaklarının iç kısmında oluşan iltihaplanma şeklindedir.

Konjontiva olarak isimlendirilen ve gözün beyazını örten zarda meydana gelebilen bu hastalığın viral, bakteriyel ve alerjik olarak adlandırılan 3 farklı tipi görülebilmektedir.

Alerjik konjonktivit sağlık sorunu gözlerdeki beyaz kısımlar ve kapakların iç tarafını kaplayan kısımlarda alerjen etkenler nedeni ile oluşabilen reaksiyon olarak bilinmektedir. Alerjik etkiler oluşmasına yol açan etken maddeler polenler, kimyasal koku ürünleri, hayvanlardan dökülen tüyler, küf ve evlerde görülebilen tozlardır.

Glokom göz tansiyonu nedir?
Glokom göz tansiyonu nedir?

Konjonktivit sağlık sorunu virüs veya bakterilerin neden olduğu etkileşimlerden dolayı oluşabildiği için bulaşıcılık riski bulunmaktadır. Yayılma hızı fazla olabilmektedir. Öksürmek ve hapşırmak gibi nedenler ile bulaşabilmektedir.

Konjonktivit Nasıl Bulaşır?

  • Bakteriler nedeni ile oluşabilen enfeksiyonlar elin göze temas etmesi veya eşyalara dokunma şeklinde başkalarına bulaşabilir

Bulaşıcılığı yüksek olabilen bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi yapılmazsa gözde kalıcı olabilen hasarlar oluşabilir.

Konjonktivit Bulaşmaması İçin Öneriler

  • Ellerin sıklıkla yıkanması
  • Kontakt lens kullanımını gözlerde sorun bitene kadar ertelemek
  • Enfeksiyonu olan kimselerin havlusunu, yastığını ve makyaj malzemesi gibi eşyalarını ortak kullanmayın
  • Havlu ve yastık kılıflarını sıkça değiştirin
  • Gözler ovuşturulmamalıdır

Recep Uysal / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu