Koronavirüs (Covid-19 hastalığı) İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

Koronavirüs panik
Koronavirüs panik

Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve daha sonrasında global bir salgına dönüşen COVID-19 virüsü birçok bireyin sosyal yaşamını etkilemeye devam ediyor.

Sosyal alanların sıklıkla kullanılması ve bunun yanı sıra insanlara koronavirüs hakkında yanlış veya abartı bilgiler verilmesi insanların psikolojik olarak etkilenmesine sebep oldu.

Koronavirüs üzerine yapılan birçok açıklama ve paylaşılan görseller stres, korku, endişe gibi duyguların oluşmasına sebebiyet verdi.

Bu tür olaylar ve koronavirüs üzerine söylenen olumsuz düşüncelerin, paniğe yol açarken beslenme sorunlarının artışına ve fobilerin artışına da sebebiyet verdi.

Türkiye 5 temmuz korona rakamları

Bu nedenle COVID-19 enfekte olan kişilerin yanı sıra aynı zamanda bizlerinde psikolojisine baskı uygulayabiliyor.

Kalabalıktan uzak kalmak, toplu taşıma araçları ve bölgelerini kullanırken zorluk yaşamak, tedirgin olmak, mesleğe odaklanmakta zorluklar yaşamak, sürekli olarak ortaya çıkan yanlış haberlerin sebebiyle çok fazla bilgiye maruz kalmak neredeyse hepimizi olumsuz etkilemektedir.

COVID-19 virüsüne yakalanmamak için zorunlu ihtiyaçlarınız dışında evden çıkmamanız gerektiği dile getiriliyor.

Günlük rutinlerimizin dışında hayat süren bizler bu karantina ve tehditle karşı karşıya bırakan durum doğrultusunda soru işaretleri ve belirsizliklerle karşılaşıyor.

Salgın sebebiyle iş hayatımız, eğitim hayatımız ve sosyal hayatımız ciddi değişiklikler yaşıyor.

Melek gibi olan sağlık çalışanları
Melek gibi olan sağlık çalışanları

Koronavirüste Paniğe Kapılmayın

Olumlu düşünmek gerekirse karşılaştığımız bu koronavirüs salgını hakkında her geçen gün bilgiler edinmeye devam ediyoruz. Öte yandan her birimiz evlerimizde anlık olarak bilgileri araştırıyoruz ve öğreniyoruz.

Endişe ve korkunun yüksek olduğu bugünlerde yaşamımızı etkileyen belirsizlikler oluşabiliyor. COVID-19 virüsünün hali hazırda tedavisinin bulunamaması, dolayısıyla ölümlerin, vakaların artışını etkiliyor.

Koronavirüs Salgınının Psikolojimizi Etkilememesi İçin Neler Yapmalıyız?

Salgına karşı panik oluşturmak yerine salgına karşı çözüm ve önlem almak gerekir. Mevcut durumu kabullenmeli kendimizi ve çevremizi bilinçlendirmeli, korumalıyız.

Gerekli korunma yöntemleri hakkında en doğru bilgiyi Sağlık Bakanlığı resmi Web sayfasından öğrenebilirsiniz.

Sağlığımıza dikkat etmeli, düzenli beslenmeye özen göstermeli, hijyen konusunda dikkatli olmalıyız. Virüsün tedavisine yönelik ilaç olmadığı için bu zamanlarda selamlaşma sırasında tokalaşmaktan ve öpüşmekten kaçınmalıyız.

Salgından dolayı kötü düşüncelerden kaçınmalıyız bunun yanı sıra çevrenizi de bilinçlendirmeli tedbirli olmalarını dile getiriniz.

Sare Türk / jodd.net

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Koronavirüs (Covid-19 hastalığı) İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Jodd Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!