Gündem

Maske kullanımı ile burun tıkanıklığı şikayetleri artabilir

Sokaklarda artan maske kullanımı ile birlikte insanlarda nefes problemleri ve burun tıkanıklığı şikayetleri de artmaya başladı.

Son zamanlarda ülkemizde artan maske kullanımı nedeniyle bazı sağlık sorunları veya şikayetleri diyelim, boy gösterebilir ve bu nedenle hastanelerde “doktor bey nefes alamıyorum, burnum tıkalı” şeklinde kuyruklar oluşabilir. Bu normal midir?

Eğer kullanmış olduğunuz maske kaliteli bir şey değilse veya yüzünüze oturmuyorsa nefes alırken sizi zorlayabilir. Zaten iyi bir maskenin hiç bir şekilde hava geçirmemesi gerekiyor da bakmayın, sırf maske takmak için veya riski hafifletmek amacıyla maliyeti düşük olan maskeler kullanılıyor. Bu da beraberinde bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

Çok önemli bir problem olmayan bu durum için insanların biraz daha fedakarlık yapması gerekiyor. Evet, kolay değil. Evet, maske takmak belki de dünyanın en sorunlu işlerinden biridir. Unutmamak gerekir ki dışarıda, dünya genelinde yarım milyondan fazla kişinin ölmesine neden olan bir virüs dolaşmaktadır.

Yapmanız gereken şey ya biraz pahalı olsa da kaliteli bir maske satın almak -filmlerde gördüğümüz, iki kenarından da hava temizleme filtresi bulunan maskeler- ya da mecbur değilsek, eğlence maksatlı dışarıda dolaşmamak.

Yakup Kaplan / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu