Gündem

İbrahim Kalın, CNN’in Ayasofya sorularını yanıtladı

Ayasofya'nın Camii'ye dönüştürülmesi ile alakalı olarak cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın CNN INT'e açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, CNN’in international kanalına son zamanlarda Türkiye’deki en büyük tartışma konularından Ayasofya ile alakalı yöneltilen sorulara cevap verdi. Kendisine yöneltilen “Ayasofya kararı, laikliğin Türkiye’de bittiği anlamına mı geliyor”  sorusu üzerine Kalın “Türkiye’de herkesin dini özgürlükleri vardır. Konuyla alakalı oluşan kaygılar tamamen yersizdir” ifadelerini kullandı.

ENDİŞE EDECEK BİR ŞEY YOK

Türkiye’de geçtiğimiz hafta alınan Ayasofya’nın müzeden camiye çevirilmesi kararıyla alakalı olarak Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un üzüldüğüne dair paylaşımların artması ve bunun sosyal medyada dış kaynaklarca servis edilmesinin ardından İbrahim Kalın şu ifadeleri kullandı:

“Endişe edecek bir şey yok. Ayasofya, kiliseden camiye çevrilmedi. Müzeden camiye çevrildi. İnsanlar ayasofya içinde ibadet ederek, Allah’a dua edebilecek. Ayrıca sadece cami olarak kullanılmayacak. Kültürel etkinlikler de yapılacaktır. “

TURİSTLER YİNE ZİYARET EDEBİLECEK

Kendisine sorulan mozikler ne olacak sorusu üzerine 500 yıldır olduğu gibi bundan sonra da mozaiklere dokunulmayacak ve değiştirilmeyecektir cevabını verdi. Ayrıca başka insanlar dünyanın diğer bölgelerinden gelip ziyaret edebilecek mi sorusuna da “her zaman olduğu gibi insanlar yeniden gelip ziyaretlerini yapabilecek. bu noktada bir kısıtlama yapılmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Murat Kaplan / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu