Eğitim

Son 9 yıl içinde 104 bin çocuk Türkiye’de kayboldu

Türkiye dahil avrupa ülkelerinde yıllık 250 bin çocuk kaybolmaktadır. Türkiye'de bu rakam 100 binin üzerindedir..

Son birkaç gündür sosyal medyada Amerika’lı bir e-ticaret sitesinde çocuk kaçakçılığı yapıldığına dair çıkan iddiaların ardından Altınbaş Üniversitesi’nin Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri biriminde görev yapan Barış Tuncer Türkiye’de son 9 yıl içerisinde kaybolan çocuk sayıları ile alakalı verileri paylaştı.

Öğretim görevlisi Barış Tuncer insan ticaretinin yüzde 28’nin çocuklardan oluştmaktadır, bu da avrupa ülkelerinde, türkiye de dahil yıllık yaklaşık 250 bin çocuğun kaybolduğu anlamına geliyor.

HER GÜN 32 ÇOCUK KAYBOLUYOR

Türkiye’de son 9 yılda artan çocuk kayıpları ile alakalı da veri paylaşan Tuncer, TÜİK’ten alınan verilere göre çocuk kayıplarının bu süre zarfında 3 kat artarak toplamda 104 bin 531 olarak ifade etti. Bu da yıllık ortalama olarak 10 bin, günlük 32 çocuğun kaybolduğu anlamına gelmektedir.

Öğretim görevlisi Barış Tuncer, Türkiye ve diğer ülkelerde çocukların sömürüye daha açık olduğunu söyledi. Özellikle mülteci, göçmen ve yerlerinden, yurtlarından edinmiş kişilerin insan ticaretinde daha büyük bir hedef olduğunu ,bunları kandırmanın daha kolay olduğunu söyledi.

Ya savaştan yahut gördüğü şiddetten kaçan insanların, daha iyi bir eğitim alma hayaliyle başka yerlere gitmek isteyen kimselerin yerlerini, yurtlarını terk ettiklerinde insan ticareti yapan kişilerin şiddetin, engellemelerine, baskılarına maruz kalmaktadırlar.

ÇOĞUNLUK KIZ ÇOCUKLARI OLUYOR

Genel olarak insan ticaretinde borç esareti, tehdit veya psikolojik baskı daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle de kız çocuklarında aile tehditi veya psikolojik şiddetle başka yerlere götürülüp s*ks işçisi olarak çalışmya zorlandıkları, kimlikleri ellerinden alındığından mahkum edildikleri bilinmektedir.

MESUT ÇELİK / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu