En yaygın psikolojik rahatsızlıklar nelerdir? 5 ADET!

En yaygın psikolojik sorunlar
En yaygın psikolojik sorunlar

Psikoloji insan ruhunu inceleyen ve bu karmaşık yapıyı çözümlemeye çalışan bir bilim dalıdır. Karmaşık olmasının sebebi hem insan ruhundaki derinlik hem de içerisinde barındırdığı pek çok farklı psikolojik rahatsızlıktır.

En yaygın olanlarını ele aldığımız bu yazımızı okumaya geçmeden önce belirtmemiz gerekir ki çok büyük olasılıkla kendinizde bir rahatsızlığın olduğunu düşünüyorsanız bu aslında sizin sağlıklı olduğunuzun bir göstergesidir. Şimdi geçelim en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklara.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU

anksiyete bozukluğu nedir
anksiyete bozukluğu nedir

Anksiyete bir durumdan gereğinden fazla korkmak ya da endişelenmek durumudur. Geleceğe dair bugünden bir şeyler kurarak korkular beslemek bu rahatsızlığın içerisindedir.

Anksiyete problemlerinin sebeplerine değinecek olursak hem genetik hem de çevresel faktörler yer almaktadır. Korku, travmatik olaylar yaşamak gibi durumlar genetikte olan bu durumu tetikleyerek anksiyete durumunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bir uzman eşliğinde tedavi edilirse bu durum çok rahatlıkla aşılabilecek ve korkulmaması gereken bir durumdur.

DUYGU DURUM BOZUKLUKLARI

duygu durum bozukluğu nedir
duygu durum bozukluğu nedir

Duygu durum isminden de anlayabileceğimiz üzere duygularımızı ve o anda içerisinde bulunduğumuz ruhsal durumumuzu anlatan bir psikolojik terimdir.

Duygu durum bozuklukları çok temel bir ifade ile anlatmamız gerekirse kişinin ya çok mutsuz ve üzgün, isteksiz, hayattan bıkmış anını anlatır ya da aşırı neşeli ve beklenenden çok mutlu, her şeyi yapmayı göze alan bir bireyi ele alır.

Bilindiği üzere depresyon bu bozukluklardan ilk anlattığımıza girer bipolar ise iki uçlu bir bozukluktur ve her ikisini de kapsar. Kişiler dönem dönem çok mutlu ve neşeli hayatlarında her şeyi yapmaya göze alan bir karakterde olabilirlerken bazen de tıpkı depresyonda gibi hiçbir şey yapmak istemeyebilirler.

GELİŞİM BOZUKLUKLARI

Psikoloji'de gelişim bozuklukları nedir?
Psikoloji’de gelişim bozuklukları nedir?

Gelişim bozuklukları son dönemlerde filmlerde ve dizilerde ele alınmaya başlamasıyla birlikte hakkında bilinçlenmeye başladığımız bir gruptur.

Otizm; çocukta tekrarlı davranışları gözlemleyebildiğimiz, 3 yaştan önce fark edilen, kişide ömür boyu seyreden ve sosyal etkileşimini etkileyen bir bozukluktur. Göz teması kurmakta zorlanan bu bireyler sosyal etkileşimde büyük zorluk yaşayabilmektedirler.

YEME BOZUKLUKLARI

psikolojik rahatsızlıklar yemek bozukluğu nedir?
psikolojik rahatsızlıklar yemek bozukluğu nedir?

Yeme bozuklukları dediğimiz zaman her ne kadar akla ilk olarak aşırı yemek yeme gelse de anoreksiya dediğimiz kendisini kaç kiloda olursa olsun şişman olarak gördüğü için zayıflamaya çalışmak ve yemek yememek rahatsızlığına yakalanan kişiler ve blimiya nevroza dediğimiz çok yiyip ardından da kusma ataklarının geçirildiği psikolojik rahatsızlıklar da bu grupta yer alırlar. Her üçü de çok farklı şeyler olduğu için tedavi yöntemleri çok farklıdır.

CİNSEL SORUNLAR

Psikolojide cinsel sorunlar
Psikolojide cinsel sorunlar

Her ne kadar toplumumuzda çok dile getirilmek istenmese de cinsel rahatsızlıklar en çok görülen rahatsızlıklar listesinde yerini almış durumda. Belirtmemiz gerekir ki bu sıralama kayıtlara geçenlere göre düzenlenmiştir.

Peki bu cinsel bozukluklar içerisinde hangi durumlar barındırır? Kadında uyarılma bozukluğu, erkekte sertleşme bozukluğu, kadında ve erkekte ayrı arı orgazm olma sorunu, erken boşalma, disparoni, vajinismus ve tiksinme bozukluğu cinsel bozukluklardan bazılarıdır.

Unutmamalısınız ki pek çok psikolojik rahatsızlığın bir şekilde bir çözümü bulunmuş ya da kişinin daha rahat yaşayabilmesi için şartlar elverişli hale getirilmiştir. Siz de yakınınızdaki birisinin psikolojik sorunu olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmemelisiniz

SARE TÜRK / JODD.NET

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
En yaygın psikolojik rahatsızlıklar nelerdir? 5 ADET!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Jodd Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!