Haber

Öfke Kontrolü Nedir? Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Öfkenize hakim olamıyor musunuz? Öfke kontrolü ile sinirlerinize hakim olmaya çalışın..

Öfke kontrolü tedavisi öfkeli olduğunu bildiği ve öfkeye bağlı olarak bir davranışta bulunup daha sonrasında bu davranış ya da davranışlarının sonucundan pişman olduğu durumlarda uzmanlar tarafından uygulanan tedavi çeşitlerine denir.

Öfke pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir fakat bazen bu durum çok yıkıcı ve yıpratıcı sonuçlara yol açabilmektedir.

Önemli olan çevremizdeki sevdiğimiz insanları kırmadan, dökmeden bu durumu nasıl atlatabileceğimizi öğrenmememizdir çünkü mutluluk, hüzün, şaşkınlık, kırgınlık ve gurur her ne kadar bizler için var olan duygular ise öfke de bir o kadar yine biz insanlar için var olan bir duygudur.

Bu duyguyu kabul edip kontrollü bir seviyede tutabilmeliyiz.

Öfkeli Olduğunuzu Belirten Etmenler Nelerdir?

  • Öfke ve sinir farklı şeyler olsa da öfkeli olan bir kişinin aynı zamanda sinirli de oluyor olması kaçınılmazdır.
  • Öfke iletişimi engelleyen en büyük unsurlardan bir tanesidir.
  • Öfkeli olan insanlar genel olarak sabırsız olurlar ve hiçbir konuda beklemek istemezler.
  • Eğer öfkeli bir kişi öfkesini kontrol edemiyorsa sesini yükseltme, çevresindeki eşya ve insanlara zarar verme eğilimine doğru geçer.
  • Öfkeli kişilerin tansiyonları yükselir ve kalp atışları hızlanır. Aynı korkan kişilerde olduğu gibi gözbebekleri de büyümeye başlar.
  • Öfkelenen ve bu durumu kontrol altında tutmayı beceremeyen kişilerin seslerini yükseltmelerinin ardından en yaygın görülen belirti ise maalesef kişinin fiziksel olarak şiddet göstermeye başlaması olmaktadır.

Eğer öfke problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız ya da çevrenizde öfke problemi yaşayan insanlar varsa muhakkak bir uzman ile görüşmelisiniz çünkü öfkeyi kontrol altına almak özellikle ileri düzeydeki vakalarda ne yazık ki kişinin elinde olan bir durum olmaktan çıkmakta ve depresyon ile beraber görülebilmektedir.

SARE TÜRK / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu