Gündem

Yoğurt maskesinin yüzümüz için önemi ve faydaları nelerdir?

Yoğurt maskesi nasıl yapılır? Evde yoğurt maskesi yapmanın püf noktaları

Son zamanlarda cilt ve yüz bakımı için maske olarak kullanılan yoğurdun oldukça fazla faydası vardır. Bu yazımızda sizlere doğal yollar ile maske nasıl yapılır ve yoğurt maskesi nasıl yapılır faydaları nelerdir? Gibi tüyolar vereceğiz.

Yoğurdun serinletici bir özelliğe sahip olduğunu biliyoruz. Bu tür özelliklere sahip olan yoğurt bunun yanında solgun ve kırışık bir cildin de temellerini atıyor. Birçok bireyin son zamanlarda doğal maskelere yönelmesi birçok firmanın da bu tür ürünlerde üretim yapmasına temel attı. Yoğurdun hem organlarımız açısından hem de cildimiz açısından birçok faydası bulunuyor. Cilt bakımının en önemli ürünlerinden birisi olan süt ve süt ürünleri cildin daha genç ve daha sıkı görünmesine olanak tanıyor.

Yoğurdun Ne Gibi Faydaları Vardır? Cildimize İyi Gelir mi?

Yoğurt içerisinde barındırdığı birçok faydalı madde ile oldukça zengin bir besindir. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan birçok protein, mineral ve vitaminler yoğurdun da faydalı bir besin olmasını sağlıyor. Bu tür besinler, cildimiz için oldukça faydalı olan birçok vitamini içerisinde barındırır.

Çinko

100 gramlık yoğurdun içerisinde yaklaşık olarak 1 mg. çinko bulunur. Çinko, anti, iflamatuar özellikleri ile birlikte hücre çoğalmasını ve dokunun gelişmesini ve büyümesini kolaylaştırır. Bu özellikleri ile oldukça faydalı ürünler arasına katılan çinko cilt sağlığımız için oldukça önemlidir.

Çinko aynı zamanda yağ bezlerinin gelişmesini ve yağ bezeleri tarafından üretilen sebumun düzenlenmesinde oldukça yardımcı olur. Bunun yanında çinko akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde de önemli rol oynar. Ayrıca çinko yaşlanmanın da cilt üzerinde neden olduğu kırışıklık ve lekelerinde giderilmesinde etkilidir.

Kalsiyum

Kalsiyum, süt ve süt ürünlerinin neredeyse hepsinde bulunan önemli vitaminlerde birisidir. Kalsiyum, yoğurdun içerisinde bolca bulunur. Bunun yanında kalsiyum, sağlıksız ve zahmetsiz cilt yenilenmesine oldukça yardımda bulunur.

Ortalama olarak bir su bardağı kadar yoğurdu, daha öncesinden temizlemiş olduğunuz cildinize sürün daha sonrasında cildinizde ortalama 10 dakika beklettiğiniz yoğurdu ılık suyla yıkayarak cildinizden arındırabilirsiniz.

SARE TÜRK / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu