BilgiSosyal

Yeni Sigara Paketleri Tadıdamı Değiştirdi

Ülkemizde yıl başından önce yürürlüğe giren yeni paket yasa tasarısı ile birlikte bir çok insan tarafından şikayet edilen konu tadıdamı değişti gibi soruları gündeme getirmiştir. Bizde sizler için bu konuyu araştırdık ve vardığımız kanılardan bazılarını yazımızın devamında sizler için yazmış bulunmaktayım. Gelin sizleride daha fazla merakta bırakmadan gelin hep bereber bakalım bakalım yeni sigara paketleri ile birlikte sigaraların tadıda değişmişmidir.

Dünyanın bir çok yerinde satılan sigaralar şirketler tarafından tek tip paket ile üretilmeye başladıktan sonra artan tadının değiştiği şikayetlerine Suudi Arabistandan yanıt geldi Suudi Arabistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamada paket değişikliği ile tadının değişmesi üzerine üretici firmaların bir açıklama yapması gerektiğini söylemişlerdir.

Bu açıklamalar üstüne sigara üreten firmalardan anında cevap gelmiştir yaptıkları açıklamalarda ise ürünlerin Suudi Arabistan tarafından kontrol edilen ve uygulanan Dünya Sağlık Örgütünün tütün kontrol sözleşmesi şartlarına uygun olarak üretildiğini ve ambalaj değişikliği dışında bir değişiklik yapılmadığını söylemişlerdir. Bakanlık ve yetkililerin paket değişimi öncesi ve paket değişimi sonrasında üretilmiş olan sigara bileşenlerinin açıklamalarının gerektiğini söylemişlerdir.

Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Otoritesi  yeni ambalajdan sonra tad değişiminin açığa kavuşması için piyasada bulunan 7 farklı tütün türlerinden toplayıp incelemesi için uluslar arası bir labaratuvara gönderildiğini açıklamışlardır ve sonuçların açıklanmasından sonra halka açıklama ve paylaşımlarda bulunacaklarını belirtmişlerdir.

Son olarak Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada ise yeni ambalajdan sonra yapılan yorumları yakından takip edildiğini ve bu konunun üstünde durduklarını açıklarken sigaraların içinde bulunan maddelerin dışında farklı maddelerin bulunması durumunda tüketicilerin haklarının korunacağı ve sigara üreticilerinin en ağır yaptırımlara uğrayacaklarını söylemişlerdir.

Sizlerin bu konu hakkında bilgileri varsa bu konu hakkındaki bilgilerinizi, bu konu hakkında düşünceleriniz varsa bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve son olarak bu konu hakkında merak ettikleriniz varsa bu konu hakkındaki merak ettikleriniz varsa bu konu hakkındaki meraklarnızı alt tarafta bulunan yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu