Bilgi

Saç Dökülmesine Son Verecek Maddeler

Günümüzde çok insanın büyük sorun olarak gördüğü saç dökülmesi bu yazımızdan sonra son bulabilir. Saç dökülmesi sonucunda tekrar ekmek için yada protez saç ekmek için bir çok paralar harcarken bu yazıdan sonra saçınızın dökülmesi kalmayacak gibi birşey sizleride daha fazla merakta bırakmadan gelin hep beraber bakalım saç dökülmesini önleyen etkenler neler.

Saç dökülmesini engellemek için birden fazla yol var iken bazı hastalıklar sonucunda dökülmek önlenemez bu önlenemeyen nedenlerin en başında hamilelik sonrası saç dökülmesi vardır ve bu kendilğinden sonradan düzelir. Bunların dışında ise doktorunuz sizlere saç dökülmenizin nedenleri arasında tiroid sorunları, stres, kafa derisi enfeksiyonları ve androjenik alopesi gibi hastalıklarının teşhisini koyabilir bundan dolayı doktorunuzun denetiminde tedavi olmanız gerekmektedir.

Saydığımız hastalıklarınız yok ise öncelikle dikkat etmeniz gereken durumlardan biri beslenmenizdir. Yediğiniz yemekler vücudunuzun besin iihtiyacını karşılayacak besinler ile kendinizi doyurmalısınız. Mesela sebze vc otlar ile gündelik besin ihtiyacınızı karşılayabilir ve kadınlarda ve erkekler görünen kellik sorunu olan androjenik alopesi riskini de azaltmış olursunuz.

Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise protein eksikliğidir bunu önlemenin en önemli yolu proteini yüksek yiyecekler yemeniz olacaktır. Bu durumun bilimsel açıklaması ise saç köklerini keratin adındaki protein ile beslenmesidir. Hatta yapılan açıklamalarda 100 kişiden 70 kişinin saç dökülmesinin nedeni amino asitler ve protein eksikliği olduğu görünmüştür. Bunu önlemek için ağırlıklı fındık, yumurta, fasulye balık, bezelye ve az yağlı süt ürünleri gibi proteini yüksek besinler tüketmeniz teketmeniz gerekmektedir.

A ve D vitamini tüketmeniz de uzmanlar tarafından önerilenler arasındadır. A vitamini Sebum üretimine yardımcı olup saç köklerini daha güçlü tutar ve daha fazla tüy tutmasına yardımcı olur. A vitamini ürünleri merak edenler varsa onlardan bir kaçı Ispanak, patates ve tatlı biber gibi ürünlerdir. D vitaminine gelecek olursak saçı güçlendirmede en önemli vitaminlerdendir.

Yapılan araştırmalarda Saw Palmetto adındaki bitki kulannımının etkisinin çok olduğu gözlemlenmiştir. Cüce çam ağaçlarının köklerinden elde edilen bitki araştırmada kullanan insanların %60’ında etki göstermişken günde 200 miligram artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Bunların dışında ise Saw Palmentto erkeklerde bulunan testosteron gibi sorunları da önlediği görülmüştür.

Sizlerin bu konu hakkında bildikleri varsa bu konu hakkında bildiklerinizi, bu konu hakkında düşünceleriniz varsa bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yada bu konu hakkında merak ettikleriniz varsa bu konu hakkındaki meraklarınız alt tarafta bulunan yorum kısmından bizler ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu