Sosyal, Haber, Galeri ve Bilgi

Argan Yağının Faydaları Çok fakat Üretmesi Zor

Argan yağı, yemeklerden kozmetik ürünlerine kadar birçok sektörde kullanılan bir hammaddedir. Türkiye’de de cilt bakımı ile alakalı ürünlerin içerisinde de kullanılan argan yağının faydaları saymakla bitmiyor olsa da üretmesi oldukça zor olduğundan üretici kadınlar fiyatlarına zam talep ediyorlar.

Argan yağının kaynak ülkesi Fas’tır. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında argan yağına olan talep gittikçe artıyor. Bununla birlikte bu yağın üretiminde çalışan işçi kadınların şartların zor olması nedeniyle fiyatlarına zam isteyenlerin sayısıdır.

Çaşışma koşullarının yetersiz olduğunu söyleyen işçi kadınlar almış oldukları paranın çalışmalarına karşılık gelmediğini belirtiyorlar.

Hem yemeklerde, salatalarda, diyet menülerinde hem de saç dökülmesi, cilt bakımı ve birçok kozmetik ürününde kullanılan bu yağın hazırlanması oldukça güçtür. Bu nedenle fiyatı da yüksek olarak satılmaktadır.

Kadınlar taşın üzerine koydukları argan meyvesini kahve döver gibi başka bir taşla döve döve yağını damla damla çıkartıyorlar. Saatlerce çalıştıktan sonra birkaç litre ancak üretebilen işçi kadınlar sert zeminde kuru minderlerin üzerine oturarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu da sağlıklarını kötü yönde etkilemektedir.

Argan yağının faydaları ile alakalı içerikleri incelemenizde yarar vardır. Satış fiyatı yarım litrsi 150 TL ile 200 TL arasında değişen argan yağından şampuan yaparak saçlarınızı daha dolgun ve görünüşlü yapabilirsiniz.

Kaynak https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51416477
Bunları da beğenebilirsiniz

KONUYA YORUM YAP!

Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacktır.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanırız. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Accept Read More