Sağlık

Argan Yağının Faydaları Çok fakat Üretmesi Zor

Argan yağının kaynak ülkesi Fas’tır. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında argan yağına olan talep gittikçe artıyor. Bununla birlikte bu yağın üretiminde çalışan işçi kadınların şartların zor olması nedeniyle fiyatlarına zam isteyenlerin sayısıdır.

Çaşışma koşullarının yetersiz olduğunu söyleyen işçi kadınlar almış oldukları paranın çalışmalarına karşılık gelmediğini belirtiyorlar.

Hem yemeklerde, salatalarda, diyet menülerinde hem de saç dökülmesi, cilt bakımı ve birçok kozmetik ürününde kullanılan bu yağın hazırlanması oldukça güçtür. Bu nedenle fiyatı da yüksek olarak satılmaktadır.

Kadınlar taşın üzerine koydukları argan meyvesini kahve döver gibi başka bir taşla döve döve yağını damla damla çıkartıyorlar. Saatlerce çalıştıktan sonra birkaç litre ancak üretebilen işçi kadınlar sert zeminde kuru minderlerin üzerine oturarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu da sağlıklarını kötü yönde etkilemektedir.

Argan yağının faydaları ile alakalı içerikleri incelemenizde yarar vardır. Satış fiyatı yarım litrsi 150 TL ile 200 TL arasında değişen argan yağından şampuan yaparak saçlarınızı daha dolgun ve görünüşlü yapabilirsiniz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu