DünyaSağlık

Coronavirus Karantinasına 2000 Bedava iPhone Dağıtıldı

Coronavirus ile alakalı rakamlar her an değişiyor. Son olarak karantina altına alınan bir yolcu gemisi Japonya’da demir almıştı. Japon yolcu gemisi Diamond Princess geçtiğimiz gün Yokohama Limanı’nda koronavirüsü nedeniyle karantinaya alındı.

Gemide bulunan binlerce yolcu ve personele ulaşmanın en iyi yolu olarak Sağlık bakanlığı böyle bir yönteme başvurdu. Toplamda 2000 tane iPhone yolculara hediye edildi ve telefonlara yüklenmiş olan uygulama sayesinde doktorlar, hastalarına ulaşabiliyor.

174 Kişide Virüs Bulundu

Bugüne kadar yapılan incelemelerde gemide bulunan yolculardan 174 kişide koronavirüsüne rastlandı. Herkesin kafasındaki soru işareti ise neden android cihazlar değil de iphone dağıtıldı oldu?

Bunun cevabı aslında çok basit. Japon sağlık bakanlığı ve çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı daha ucuz olması için ilk etapta android cihazları dağıtmaya karar verdiler fakat doktorların kullanmış olduğu bakanlığıa ait uygulama iphone telefonlarda daha sağlıklı ve sorunsuz çalıştığı için iphone dağıtmaya karar verildi.

1 Hafta Daha Karantinada Kalacaklar

Geminin 19 Şubat 2020’ye kadar karantina altında tutulacağı ve yolcuların tamamının kontrolden geçirilerek sonrasında ülkeye sokulacağı belirtiliyor. Bu tarihe kadar yolcuların karayla olan bağlantısının kesilmesi için adaya uzak bir yere götürülerek orada tutulacaklar.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu