DünyaSağlık

İran’da ilk defa koronavirüse rastlandı

Koronavirüsün dünyaya yayılması gittikçe artarken dün komşumuz İran’dan gelen bir haber Koronavirüs belirtilerine İran’da 2 kişide rastlandığını gösteriyor. İran’ın Kum şehrinde 2 kişide bulunan koronavirüs ile alakalı sağlık bakanlığı uyarıda bulundu ve insanların tokalaşma, yakın temas kurma gibi durumlardan kaçınarak hijyene, temizliğe özen göstermeesi gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık bakanı Chanpur iranın öğrenciler ajansına yaptığı açıklamalarda Pazartesi ve salı günleri 2 kişide koronavirüs tespit edildiğini söyledi. Sağlık ekiplerinin şehrin çeşitli yerlerinde salgın ile alakalı olarak çalışmalara başladığını ve bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını belirten Cihanpur hijyen konusunda halkını uyardı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Ölenlerin Kimlikleri belirtilmedi

Virüsün bulaştığı kişilerin İran’lı olup olmadığı belirtilmedi. Yaklaşık 2 ay önce Çin’in Wuhan kentinde görülen koronavirüs, resmi adıyla Kovid-19’un kısa sürede Çin’de yayılarak dünyaya ulaşması ise uzmanları korkutuyor.

Dünya sağlık örgütü ilk başlarda koronavirüs ile alakalı tehlikeli değildir ibaresini kullanmışsa da ölü sayısının artması ve salgının yayılması ile birlikte uluslararası acil durum ilan etmişti.

Coronavirüs kaç kişiyi öldürdü

Son olarak edindiğimiz bilgilere göre koronavirüs nedeniyle ölen insanların sayısı 2 bini geçerek virüsün bulaştığı kişi sayısı da 75 bin 303’ü buldu. Hastalık bulaşıp da kurtulanların sayısı ise şimdilik 15114 olarak belirtildi.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu