Eğitim

YÖK’ten Üniversitelere Koronavirüs Uyarısı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), tüm üniversitelere koronavirüsü ile alakalı uyarı gönderdi. Yapılan uyarı 3 ana başlıktan oluşurken zaruri olmadığı sürece seyahatlerin, toplantıların iptal edilmesini, yabancı uyruklu öğrencilere karşı ayrımcılık yapılmamasını belirtti.

Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak 19 Aralık 2019’da görülen novel koronavirüsü, tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Çin’den sonra Güney Kore, İran ve İtalya’da ciddi rakamların görülmesi tüm dünyayı hareketlendirdi.

Türkiye’de gerekli önlemleri alırken bir uyarı da YÖK’ten sorumlu olduğu kurumlara geldi. Yazılı olarak paylaşılan bildiride “Seyahat ve Yurtdışı Toplantıları”, “Uluslarası Katılımlı Toplantılar” ve “Ayrımcılığıa Karşı Alınacak Tedbirler” şeklinde 3 farklı başlık yayınlandı.

YÖK’ün Yayınladığı Belge

YÖK koronavirüsü uyarısı
YÖK koronavirüsü uyarısıYÖK koronavirüsü uyarısı

Kurumlara uçuşların zaruri değilse iptal edilmesini, iptal edilemiyorsa gidelecek olan ülkeler ile alakalı herhangi bir yasağın olup olmadığının kontrol edilmesini ve yasak / tehlike yoksa o şekilde seyahatlerin yapılmasına izin verdi.

Öte yandan virüsün olduğu ülkelerden eğitim amaçlı Türkiye’ye gelen öğrencilere karşı ise damgalama, fişleme veya ayrımcılık yapılmaması gerektiğinin de altı çizilmiş olan belgede tüm personelin bunlara uyması gerektiği de belirtildi.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu