EğitimEkonomi

Peşin alınan özel okul ücretleri için açıklama yapıldı

Tüm ülkede koronavirüs salgını gün geçtikçe daha da kötüleşiyor ve bu durum maalesef eğitim sistemini de olumsuz yönde etkiledi. MEB’in aldığı karar doğrultusunda tüm eğitim kurumlarının 30 Mart’a kadar tatil edilmesi kararlaştırılmıştı. Salgının devam etmesi halinde bu tarihin uzama ihtimali de söz konusudur.

Fakat Türkiye’de her okul ücretsiz hizmet veren devlet kurumu olmadığından dolayı çocuklarını özel okullara gönderen ailelerin aklında bir de ücret konusu var. Herkes eğitime ara verildiği bu dönemde özel okulların ücreti geri iade edip etmeyeceğini merak ediyordu.

Geri iade yapılmayacak

Konuyla alakalı olarak Özel Okullar Derneği tarafından bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile konuyu görüştüklerini ve bir karara vardıklarını, bu minval üzere Türkiye geneli 300 bin çalışanın olduğu özel okullarda kimsenin mağdur olmaması adına ücretlerin geri ödenmeyeceği fakat okulların açılmasıyla beraber gerekirse yaz okullarıyla eksik kalan eğitim öğretim döneminin yüz yüze yapılacağı ifade edildi.

Öte yandan yemekhane ve servis ücretleri de peşin alındığından dolayı bunun için hiç bir özel okul ailelerden ekstra bir ücret talep etmeyecek ve sanki normal bir eğitim öğretim dönemiymiş gibi kaldıkları yerden devam edecekler.

turkiye ozel okullar dernegi koronavirus karari
turkiye ozel okullar dernegi koronavirus karari

Şimdi velilerin merak ettiği bir başka konu ise okulların yeni eğitim öğretim döneminde açılması durumunda ne olacağıdır. Bu sorunun cevabı henüz bilinmezken konu hem MEB’de hem de özel okullar derneği tarafından tartışılmaktadır.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  1. cok mantiksiz bence paralarimizi egitim vermeyecekseniz neden geri iade etmiyorsunuz. bu konuda milli egitim bakanligi bir an once bir cozum uretmeli. benim uc cocugum da ozel okula gidiyor ve dunya kadar para oduyorum. bizden her ay cocuklarim okula gitmedigi icin para cekiyorlar fatura gonderiyorlar. lutfen cozun bu sorunlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu