Ekonomi

Corona virüs Google dahil herkesi etkiledi

Çin’in Wuhan kentinden ilk olarak ortaya çıktığı bilinen yeni tip coronavirüs covid-19 tüm dünyayı etkisi altın alırken küçük şirketler, orta ölçekli kurumlar ve büyük holdingler dahil çoğu ülke ekonomik olarak kötü sarsıldı.

Türkiye’de dolar artışa geçerken güne 6.6955 ile başladı ve cuma günü sonu itibariyle kapanışı 6.6998 ile yaptı. Büyük bir dalgalanma yaşanmadı. Bunun yansıması şirketler için iyi olmadı. Birçok firma çalışanlarını işten çıkardı, çıkarmaya devam ediyor.

Türkiye’de en son Müge Anlı ile Tatlı Sert programının set ekibi corona virüsün ekonomiye etkileri nedeniyle işten çıkarılmıştı. Bu olayı herkes TV sektörü olduğu için bir şekilde duydu. Bir de göz önünde olmayan, duyulmayan hikayeler var ki küçük ölçekli firmaların hemen hepsi elemanlarını işten ya çıkardı ya da ücretsiz izin verdi.

Google için de aynı durum söz konusudur. Google, kullanıcılarına gönderdiği maillerde covid-19 nedeniyle işlemlerin, başvuruların geç değerlendirilebileceğini bu süreçte sabırlı olunması gerektiğini paylaştı. Google Adsense, Google Adwords, Google Haberler ve daha birçok ürün için 1 aydan fazla süredir başvuru yapan kullanıcılar halen dönüt almadıklarını belirtiyorlar.

Henüz coronavirüsün ülkelerin ve şirketlerin ekonomisine nasıl bir zarar verdiği resmi rakamlarla açıklanmış değil. Amerika’da işsizlik başvurusuna yapılacak olan başvuruların 5.3 milyon kişi ile sınırlı olması beklenirken hali hazırda 6.6 milyon kişi işsizlik maaşı alabilmek için başvuru yaptı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu