Sağlık

Türkiye kovid-19 vaka sayısında Çin ve İran’ı geride bırakacak

Dünya geneli koronavirüs vaka sayısı 2 milyonu aşarken salgının ilk merkezi olan Çin ve sonrasında ikinci sırada olan İran salgını kontrol altına aldıklarını! söyleyerek günlük vaka sayısı paylaşımında çok az veriler paylaşıyorlar.

1 ay öncesine kadar Amerika’da vaka sayısı binlerle ifade edilirken şimdilerde salgının merkezi haline gelmiş, 600 bini aşmıştır. Amerika’yı İspanya, İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkeler takip etmektedir.

TÜRKİYE, İRAN VE ÇİN’İ GEÇMEK ÜZERE

Türkiye, koronavirüs dünya sıralamasında şu anda İran’dan sonra gelerek 9. sırada bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün saat 20:00’de TV karşısında günlük verileri paylaşarak kaç kişinin vefat ettiğini, kaç kişinin iyileştiğini kamuoyu ile paylaşıyor.

Çin koronavirüs salgın kontrol altında
Çin koronavirüs salgın kontrol altında

DÜNYA ÇİN’İ KONUŞUYOR

Bugüne kadar paylaşılan veriler doğrultusunda Türkiye’nin 74,877 vaka sayısı olan İran’ı geçmesi 2 gün, 82,295 vakası olan Çin’i geçmesi ise 4 günü bulacak gibi görünüyor. Dünya 1.7 milyar nüfusu olan Çin’in koronavirüs pandemisi nasıl kontrol altına aldığını tartışırken bir yandan da hastaları tedavi etmekle uğraşıyor.

14 nisan coronavirus sayilari
14 nisan coronavirus sayilari

TÜRKİYE TOPLAMDA 65 BİNİ GEÇTİ

14 Nisan 2020’de Bakan Koca’nın paylaştığı güncel veriler ışığında Türkiye’nin toplam vaka sayısı 65,111 olup, 10 Mart 2020’den itibaren 1403 kişi hayatını kaybetmiştir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu