Sağlık

Covid-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Dünyayı kendisine mahkum eden koronavirüs belirtileri nelerdir? Covid-19 hastalığı ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

2019 yılının sonlarına doğru gelindiğinde Çin’in Vuhan kentinde belirlenemeyen sebeplerden ötürü zatürre benzeri bir hastalık görüldü. Vuhan’da kısa sürede binlerce  insana yayılmasının ardından yapılan araştırmalar neticesinde bu hastalığın bir zatürre olmadığı, koronavirüs ailesine ait yeni tip bir koronavirüs olduğu kanıtlandı.

Daha önceden bu tip koronavirüs taşıyan bazı hayvan çeşitleri mevcuttu. Fakat SARS – MERS tarzında olan bu virüs insandan insana solunum yolu aracılığıyla hızlı bir şekilde bulaştığı tespit edildi. Virüs önce solunum yolu aracılığıyla bulaşıyor, ardından enfekte olarak şiddetli akut yolu sendromuna neden olmaktadır.

Ahu Tuğba: Amerika hayaller ülkesi değil
Ahu Tuğba: Amerika hayaller ülkesi değil

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

  • En yaygın belirtilerinden birisi ateştir. Virüs enfekte olduğu kişide yüksek ateşe sebep olur
  • Şiddetli kuru öksürük yaygın belirtilerindendir.
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Burun tıkanıklığı görülebilir.
Maskeyle gözünü kapatan adam gündem oldu
Maskeyle gözünü kapatan adam

Covid-19’dan Korunma Yolları Nelerdir?

Covid-19 WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından pandemi olarak ilan edilen bir hastalıktır. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından, dünyada milyonlarca insana bulaşarak yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Peki bu hastalıktan nasıl korunabiliriz?

Covid-19’dan korunmanın en etkili yolları maske ve sosyal mesafe, Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli ve güncel olarak vurgulanan konulardan birisi maske ve sosyal mesafe oluyor.

koronavirus süresi
koronavirus süresi

Solunum yolu aracılığıyla hızlı bir bulaşma eğilimi gösteren bu hastalıktan korunmak için maske kullanmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek gerekiyor. Bu iki tedbir sayesinde koronavirüsten büyük ölçüde kendinizi koruyabileceksiniz.

Koronavirüsü nedir sorusuna tam bir cevap almak için BBC Türkçe’nin hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

Koronavirüsü nedir?

Kaynak
Koronavirüs Nedir? Alınacak önlemler nelerdir?
HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu