Yorum

Namazda aklınıza gelen şeyler sizi ele geçirmesin!

Namaz kılarken aklıma türlü düşünceler geliyor! Bu konuda ne yapmalıyım?

Namaz kılarken insanın aklına cins cins, değişik değişik fikirlerin veya hayallerin gelmesi normaldir. Her iyi şeyde olduğu gibi burada da insanın aklına türlü türlü fikirler, olaylar, hadiseler gelir. Mesela 3 yıl önce başınızdan geçip gitmiş bir olayı hiç aklınızda yokken bile namaz esnasında hatırlayıp, onu düşünmeye başlayabilirsiniz. Veya bir yerde kötü bir olayla karşılaşmışsınızdır, unutmak istiyorsunuzdur fakat özellikle namaz kıldığınız esnada bu düşünce zihninizde yer alabilir.

Bilinç altınızı siz kontrol edin!

Bu gibi durumlarda aslında yapılacak çok birşey yoktur çünkü bilinç altınız veya zihniniz siz bunları düşünmek istemedikçe daha fazla düşünmenize neden olacaktır.

Bu gibi durumlarda, eğer aklınıza çok kötü düşünceler, duygular veya hayaller geliyorsa onu düşünmek yerine başka bir olayı düşünmeye çalışın. En azından kötü duygu ve düşünceler yerine iyi şeyler düşünerek namazı kılabilirsiniz.

Bir başka yöntem ki bu benim en sevdiğim yöntemdir, duaların, surelerin anlamlarını bilmek. Eğer namazda okuyacağınız surenin anlamını bilirseniz, ister istemez her ayette ne demek istediğini hatırlayacak, onu düşüneceksiniz.

Eğer okuduğunuz sureler veya ayetler özellikle ahireti anlatan, öbür dünyaya yönelik ayetlerse farklı şeyleri düşünme ihtimali çok aza inebilir.

Çevremiz bizi şekillendiriyor!

Kötü duygu ve düşüncelere kapılmamak için her zaman iyi şeyleri düşünüp, iyi insanlarla iletişim kurmak önemlidir. Okuduğunuz kitaplardan, izlediğiniz filmlere, yolda giderken dinlediğiniz yayınlardan internette rastladığınız videolara kadar birçok şey zihninizi çoktan ele geçirmeye başlamıştır.

Bu sadece namaz kılarken aklımıza değişik düşüncelerin, fikirlerin veya hayallerin gelmemesi için değildir. O kadar çok reklama, gereksiz bilgiye ve propagandalara maruz kalıyoruz ki beynimiz ister istemez onları zaman içerisinde bize doğru veya iyi göstermeye çalışacaktır.

En azından sevmediğimiz birşey bile olsa tepkilerimizde değişikliklere neden olacaktır. Bu nedenle hem zihninizi bulandırmamak hem de namazda bu türlü düşüncelerden uzak durmak için TV izlemek yerine kitap okuyabilir, yolda giderken faydalı yayınları dinleyebilirsiniz.

İbrahim Kaplan

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu